Akademik tadqiqotlar, tushunarli til

Verianla | O‘zbekcha akademik tadqiqotlar va ilm-fan

13 Oktabr 2026, Seshanba
VERİANLA Mustaqil ilmiy nashriyot
Menyuni ochish yoki yopish
...
Bosh sahifa / Fizik fanlar / Materialshunoslik / Kesuvchi va Dastgoh Xatolarini Birgalikda Hisobga Olgan Yuqori Reduksiya Nisbatli Gipoid Tishli Uzatmalarda Ko‘p Xatolik Asosidagi Tish Yuzasini Tuzatish
Materialshunoslik

Kesuvchi va Dastgoh Xatolarini Birgalikda Hisobga Olgan Yuqori Reduksiya Nisbatli Gipoid Tishli Uzatmalarda Ko‘p Xatolik Asosidagi Tish Yuzasini Tuzatish

Yuqori reduksiya nisbatli gipoid tishli uzatmalar uchun ko‘p xatolikni birgalikda hisobga oluvchi tish yuzasini tuzatish usuli kesuvchi asbob geometriyasi xatolarini (Cutter Geometry Errors, CGE) va dastgoh sozlash parametrlari xatolarini (Machine Setting Errors, MSE) bir matematik modelda baholab, muhim xatolik manbalarini Sobol’ global sezgirlik tahlili bilan aniqlaydi va keyin TTE, TRE hamda RMS tish yuzasi ogʻishlarini

12/10/2026  Veri Anla  71 marta ko‘rildi
Kesuvchi va Dastgoh Xatolarini Birgalikda Hisobga Olgan Yuqori Reduksiya Nisbatli Gipoid Tishli Uzatmalarda Ko‘p Xatolik Asosidagi Tish Yuzasini Tuzatish

Yuqori reduksiya nisbatli gipoid tishli gʻildiraklar uchun ko‘p xatolikni birgalikda hisobga oluvchi tish yuzasini tuzatish usuli, kesuvchi asbob geometriyasi xatolarini (Cutter Geometry Errors, CGE) va dastgoh sozlash parametrlari xatolarini (Machine Setting Errors, MSE) bir xil matematik model doirasida baholab, muhim xatolik manbalarini Sobol’ global sezgirlik tahlili orqali aniqlaydigan va keyin TTE, TRE hamda RMS tish yuzasi ogʻishlarini NSGA-II asosidagi ko‘p maqsadli optimallashtirish bilan birgalikda kamaytiradigan ishlab chiqarish aniqligi yondashuvidir.

Tadqiqot yuqori reduksiya nisbatli gipoid tishli uzatmaning pinion yuzasini HFT yondashuvi, fazoviy koordinata o‘zgartirishlari va tishli ilashish nazariyasi yordamida modellashtiradi. Nazariy yuzasi bilan CGE va MSE ni o‘z ichiga olgan xatolik yuzasi orasidagi normal ogʻishlar 9 × 17 nuqtali to‘rda hisoblanadi. Tish cho‘qqisi xatosi (TTE), tish ildizi xatosi (TRE) va o‘rtacha kvadratik ogʻish (RMS) samaradorlik mezonlari sifatida ishlatiladi.

Sobol’ tahlili jami 10.000 namuna asosida o‘tkazilgan va barcha xatolik metrikalarida eng ustun parametrlar aylanish nisbati \(i_{01}\), radial masofa \(S_{r1}\), kesuvchi radiusi \(r_p\) va machine center-to-back \(X_1\) deb aniqlangan. Manbaning umumiy ta’sir reytingida \(i_{01}\) birinchi o‘rinda; \(q_1\) esa o‘rganilgan oraliqda eng past ta’sirga ega.

Ushbu to‘rtta muhim o‘zgaruvchi NSGA-II asosidagi ko‘p maqsadli optimallashtirishga kiritilgan. Tanlangan Pareto yechimida \(r_p=95{,}928\) mm, \(S_{r1}=79{,}735\) mm, \(X_1=0{,}682\) mm va \(i_{01}=19{,}518\) olingan; mos RMS, TTE va TRE qiymatlari mos ravishda 2,87 µm, 8,8 µm va 10,1 µm bo‘lgan.

Fizik o‘lchovlarda botiq tish yuzasida TTE 35,8 µm dan 8,80 µm gacha, TRE 33,8 µm dan 10,10 µm gacha, RMS 10,73 µm dan 2,87 µm gacha kamaygan. Qavariq yuzada TTE 30,8 µm dan 6,70 µm gacha, TRE 30,80 µm dan 7,70 µm gacha va RMS 9,08 µm dan 2,44 µm gacha pasaygan.

Eng muhim talqin cheklovi shundaki, eksperimental tasdiqlash mustaqil ravishda ishlab chiqarilgan ko‘plab tishli juftliklarda emas, aynan bir xil ishlab chiqarilgan tishli juftlikning takroriy CMM o‘lchovlariga asoslanadi. Tadqiqot tanlangan geometriyaning tish yuzasi aniqligida kuchli yaxshilanishni ko‘rsatadi; boshqa tishli geometriyalari, asbob yeyilishi, yig‘ish xatosi, termik sharoitlar yoki uzoq muddatli transmissiya samaradorligi uchun to‘g‘ridan-to‘g‘ri umumlashtirmaydi.

Tadqiqot muammosi va adabiyotdagi bo‘shliq

Gipoid tishli uzatmalarda nazariy loyihalangan tish yuzasi bilan ishlab chiqarishdan chiqqan haqiqiy yuzasi orasidagi ogʻishlar ilashish sifatiga ta’sir qilishi mumkin. Bu ogʻishlar faqat dastgohning sozlash parametrlaridan kelib chiqmaydi; kesuvchi asbobning haqiqiy geometriyasi ham ideal qiymatlardan ogʻishi mumkin.

Oldingi tadqiqotlarning muhim qismi dastgoh sozlash parametrlari xatolariga yoki an’anaviy reduksiya nisbatli gipoid/spiral konussimon tishli uzatmalarga qaratilgan. Ushbu tadqiqot yuqori reduksiya nisbatli gipoid tishli uzatmalarda CGE va MSE ning TTE, TRE va RMS ga birgalikdagi ta’sirini bir xil tahlil va optimallashtirish zanjirida ko‘rib chiqib, shu bo‘shliqni nishonga oladi.

Yuqori Reduksiya Nisbatli Gipoid Tishli Uzatmalarda Xatolar Nega Birgalikda Optimallashtiriladi?

Kesuvchi asbob geometriyasi va dastgoh sozlash parametrlari ayni yakuniy tish yuzasini birgalikda belgilagani uchun faqat bitta xatolik guruhini tuzatish haqiqiy yuzasi ogʻishining barchasini qoplay olmasligi mumkin. Tadqiqot modeli CGE va MSE o‘zgaruvchilarini bir xil xatolik yuzasi tenglamasiga bogʻlab, TTE, TRE va RMS ning bir nechta xatolik manbalariga birgalikdagi javobini tahlil qiladi va eng ta’sirli o‘zgaruvchilarni birgalikda tuzatadi.

HFT usuli va tish yuzasi geometriyasi

Manba yuqori reduksiya nisbatli gipoid tishli uzatmalarni modellashtirishda Hypoid Gears with Format and Tilt (HFT) usulidan foydalanadi. Tishli gʻildirak tomoni forming usuli bilan, pinion yuzasi esa tilt/generating yondashuvi bilan ko‘rib chiqiladi.

1-rasmda Gleason No. 116 turidagi spiral konussimon tishli frezalash tizimining geometrik bogʻlanishlari keltirilgan. Kesuvchi holati \(Q\), \(\beta\), \(J\) va \(I_x\) harakatlari bilan; ekvivalent matematik modelda esa \(i_1\), \(j_1\), \(S_{r1}\) va \(q_1\) parametrlari bilan ifodalanadi. Ishlov beriladigan detal holati \(X_{M1}\), \(E_1\), \(X_1\) va \(X_{B1}\) orqali aniqlanadi.

Kesuvchi ustidagi \(P\) nuqtaning radial holat vektori manbada Tenglama (1), birlik normal vektori esa Tenglama (2) bilan ta’riflanadi. Bu vektorlar koordinata almashtirish matritsalari orqali pinionning \(S_1\) koordinata tizimiga o‘tkaziladi va ilashish sharti asosida nazariy tish yuzasi olinadi.

Ushbu matematik zanjirning fizik ma’nosi shuki: kesuvchi ustidagi har bir nuqtaning dastgoh ichidagi holati va yuzasi normali dastgoh sozlamalari hosil qilgan fazoviy o‘zgartirishlardan o‘tkazilib, piniondagi mos yuzasi nuqtasi hisoblanadi.

Nima uchun 9 × 17 nuqtali bulut ishlatiladi?

Model aniqligini saqlash uchun nazariy pinion yuzasi 9 × 17 = 153 namuna nuqtasi bilan ifodalangan. Manba 4-rasmda jarayonni to‘rt bosqichda ko‘rsatadi: tish yuzasini aylanuvchi proyeksiya tekisligiga o‘tkazish, 9 × 17 to‘rni yaratish, nuqta koordinatalarini hisoblash va ushbu nuqtalar bulutidan uch o‘lchamli pinion yuzasini qayta qurish.

Bu to‘r uzluksiz tish yuzasining o‘zi emas; u tish yuzasini sonli tahlil va xatolik hisoblari uchun ifodalovchi diskret namunalash tuzilmasidir.

CGE va MSE xatolik modeli

Kesuvchi asbob geometriyasi xatolarida ikkita asosiy o‘zgaruvchi o‘rganilgan:

  • Kesuvchi radiusi xatosi \(\Delta r_p\).
  • Kesuvchi profil burchagi xatosi \(\Delta \alpha_p\).

Dastgoh sozlash xatolari esa \(\Delta X_{M1}\), \(\Delta E_1\), \(\Delta X_1\), \(\Delta X_{B1}\), \(\Delta i_1\), \(\Delta j_1\), \(\Delta S_{r1}\), \(\Delta q_1\) va \(\Delta i_{01}\) tarkibiy qismlaridan iborat.

Haqiqiy/xatoli yuzasi bilan nazariy yuzasi orasidagi normal yo‘nalishdagi ogʻish manbada Tenglama (9) bilan ta’riflanadi:

\[ \left(P_i-r((u_p,\theta_p,\phi_1)_i,\xi_l)\right) \cdot n((u_p,\theta_p,\phi_1)_i,\xi_l)=h_i \]

Bu yerda \(h_i\), \(i\)-namuna nuqtasida nazariy yuzasi normali yo‘nalishidagi yuzasi ogʻishidir. Bu qiymatlar keyin TTE, TRE va RMS mezonlariga aylantiriladi.

TTE, TRE va RMS nimani o‘lchaydi?

Tish cho‘qqisi xatosi manbada:

\[ f_{\mathrm{TTE}}=|h_1|+|h_{145}| \]

tish ildizi xatosi:

\[ f_{\mathrm{TRE}}=|h_9|+|h_{153}| \]

va barcha namuna nuqtalaridan foydalanuvchi RMS:

\[ f_{\mathrm{RMS}} = \sqrt{ \frac{1}{N} \sum_{i=1}^{N}|h_i|^2 } \]

deb ta’riflangan.

TTE va TRE tish yuzasining muayyan cho‘qqi/ildiz sohalaridagi chegara ogʻishlarini ifodalaydi, RMS esa barcha namuna nuqtalarining normal ogʻishlarini bitta umumiy xatolik kattaligida birlashtiradi. Shunday qilib, optimallashtirish faqat bitta lokal nuqtaga emas, balki muhim chegara sohalari va umumiy yuzasi aniqligiga ham e’tibor qaratishi mumkin.

O‘rganilgan tishli geometriyasi

ParametrQiymat
Pinion tishlari soni3
Tishli gʻildirak tishlari soni60
Nominal bosim burchagi20°
O‘rtacha spiral burchagi60°
Val burchagi90°
Pinion ofseti30 mm
Tish kengligi35,8 mm
Qadam masofasi189,36 mm

Boshlangʻich kesuvchi va dastgoh sozlamalari

ParametrBotiq yuzasiQavariq yuzasi
Kesuvchi radiusi95,972 mm84,973 mm
Kesuvchi profil burchagi14°35°
Tilt burchagi−4,92°−6,86°
Swivel burchagi116,34°82,12°
Radial masofa79,71 mm75,94 mm
Center roll position106,41°98,52°
Blank offset27,98 mm32,24 mm
Machine root angle−3,66°−3,48°
Machine center-to-back0,71 mm−0,16 mm
Sliding base11,73 mm16,11 mm
Aylanish nisbati19,5220,29

Sobol’ Global Sezgirlik Tahlili Ushbu Tadqiqotda Nimani Aniqladi?

Sobol’ global sezgirlik tahlili TTE, TRE va RMS dagi chiqish dispersiyasi qaysi kesuvchi va dastgoh parametrlaridan kelib chiqishini hamda yakka parametr ta’sirlari bilan bir qatorda parametrlar o‘zaro ta’sirlarining qanchalik muhimligini miqdoriy aniqlagan; tadqiqot natijasida \(i_{01}\), \(S_{r1}\), \(r_p\) va \(X_1\) optimallashtirishga kiritiladigan to‘rtta muhim o‘zgaruvchi sifatida tanlangan.

Dispersiyani ajratish mantiqi

Model chiqishi manbada:

\[ Y=f(\xi_1,\xi_2,\ldots,\xi_p) \]

ko‘rinishida ta’riflanadi. Umumiy chiqish dispersiyasi yakka parametr hissalari va parametrlarning qo‘shma o‘zaro ta’sir hissalariga ajratiladi:

\[ V(Y) = \sum_{i=1}^{p} V_i + \sum_{i

Birinchi tartibli Sobol indeksi:

\[ S_i=\frac{\hat V_i}{\hat V} \]

umumiy ta’sir indeksi:

\[ S_{Ti}=1-\frac{\hat V_{\sim i}}{\hat V} \]

va tadqiqotda umumlashtirilgan o‘zaro ta’sir hissasi sifatida ishlatilgan farq:

\[ S_{(i\sim)}=S_{Ti}-S_i \]

ko‘rinishidadir.

\(S_i\) bir parametrning o‘zi hosil qiladigan dispersiya hissasini, \(S_{Ti}\) esa shu parametrning boshqa parametrlar bilan o‘zaro ta’sirlari ham kiritilgan umumiy ta’sirini ifodalaydi. Ikki qiymat orasidagi farq kattalashgani sayin parametrning boshqa o‘zgaruvchilar bilan o‘zaro ta’sir orqali qo‘shgan hissasi muhimlashadi.

Sobol namunalash shartlari

Model nochiziqli va ko‘p o‘zgaruvchili bo‘lgani uchun analitik integratsiya o‘rniga Monte Carlo asosidagi namunalash ishlatilgan. Sobol namunalarining umumiy soni:

\[ N=10\,000 \]

deb belgilangan.

Burchak va chiziqli parametrlarda xatolik oralig‘i odatda \([-0{,}05,+0{,}05]\), aylanish nisbati \(i_{01}\) uchun esa torroq \([-0{,}005,+0{,}005]\) oraliqda saqlangan.

Mahalliy tendensiyalar

Manbaning 8–10-rasmlari o‘rganilgan kichik xatolik oraliqlarida CGE va MSE o‘zgarishlari RMS, TTE va TRE ga taxminan chiziqli va ijobiy/salbiy yo‘nalishlarda katta darajada simmetrik javob hosil qilishini ko‘rsatadi.

Kesuvchi radiusidagi ogʻishlar kuchli; namunalangan holatda RMS, TTE va TRE mos ravishda 9,50 µm, 41,13 µm va 30,47 µm qiymatlarigacha yetgan. Bunga qarshi kesuvchi profil burchagi xatosining ta’siri cheklanganroq.

MSE parametrlari orasida \(i_{01}\), \(S_{r1}\) va \(X_1\) yaqqol ajralib turgan, \(q_1\) ta’siri esa e’tiborsiz darajada topilgan.

Umumiy sezgirlik reytingi

Manba Sobol birinchi tartibli va umumiy ta’sir natijalarini birgalikda baholagan yakuniy reyting:

\[ i_{01}> S_{r1}> r_p> X_1> \alpha_p\approx i_1\approx j_1\approx E_1\approx X_{M1}\approx X_{B1}> q_1 \]

ko‘rinishidadir.

Ushbu reyting barcha parametrlarni bir vaqtda optimallashtirishga kiritish o‘rniga hisoblash xarajatini kamaytirish uchun dastlabki to‘rtta o‘zgaruvchiga e’tibor qaratish asosini yaratadi.

NSGA-II TTE, TRE va RMS Xatolarini Birgalikda Qanday Kamaytiradi?

NSGA-II asosidagi optimallashtirish \(i_{01}\), \(S_{r1}\), \(r_p\) va \(X_1\) o‘zgaruvchilarining ruxsat etilgan xatolik oraliqlaridagi turli kombinatsiyalarini izlab, TTE, TRE va RMS maqsadlaridan birortasiga mutlaq ustuvorlik bermasdan Pareto-optimal yechimlar yaratadi; tanlangan yechim ushbu uchta tish yuzasi xatolik mezoni o‘rtasidagi birgalikdagi yaxshilanishni ifodalaydi.

Ko‘p maqsadli optimallashtirish muammosi

Optimallashtirish manbada quyidagi tuzilishga ega:

\[ F(x)= \begin{cases} \min f_{\mathrm{TTE}}(x)=\mathrm{TTE}(x)\\ \min f_{\mathrm{TRE}}(x)=\mathrm{TRE}(x)\\ \min f_{\mathrm{RMS}}(x)=\mathrm{RMS}(x)\\ (x)_{\min}\leq x\leq(x)_{\max} \end{cases} \]

To‘rtta optimallashtirish o‘zgaruvchisining oraliqlari:

\[ \Delta i_{01}\in[-0{,}005,+0{,}005] \]

\[ \Delta S_{r1}\in[-0{,}05,+0{,}05]\ \mathrm{mm} \]

\[ \Delta r_p\in[-0{,}05,+0{,}05]\ \mathrm{mm} \]

\[ \Delta X_1\in[-0{,}05,+0{,}05]\ \mathrm{mm} \]

deb chegaralangan.

Manbada nega “standard” va “modified” NSGA-II iboralari birga uchraydi?

Bo‘lim sarlavhasi va natijalar usulni “standard NSGA-II” deb atagan holda, algoritm sozlamalari klassik tasodifiy boshlangʻich populyatsiyani o‘zgartiradi, optimal nuqtalar to‘plami bilan boshlash, guided crossover va non-uniform mutation dan foydalanadi. Demak, qo‘llash NSGA-II ning non-dominated sorting va crowding-distance asosini saqlab, qidiruv va boshlangʻich operatorlariga qo‘shimcha tuzatishlar kiritadi.

NSGA-II parametrlari

Populyatsiya hajmi100
Maksimal avlod200
Crossover ehtimoli0,9
Mutation ehtimoli0,1
Crowding distanceStandart NSGA-II mexanizmi
To‘xtatishPareto frontida 20 ketma-ket avlod davomida mazmunli yaxshilanish bo‘lmasligi
Maqsad funksiyasi o‘zgarish chegarasi< 10−6
Tasodifiy urugʻseed = 1

Pareto fronti

Yechim\(r_p\)\(S_{r1}\)\(X_1\)\(i_{01}\)RMS (µm)TTE (µm)TRE (µm)
195,92879,7350,68219,5182,878,8010,10
295,93279,7340,68219,5193,158,8010,12
395,93079,7380,68419,5203,148,8010,14
495,93179,7350,68119,5212,898,8210,13

Manba TTE, TRE va RMS bo‘yicha eng yaxshi birgalikdagi samaradorlikni bergani uchun Yechim 1 ni yakuniy dizayn sifatida tanlagan.

Tanlangan parametr tuzatishlari

ParametrOldinKeyinO‘zgarish
Kesuvchi radiusi95,972 mm95,928 mm−0,044 mm
Radial masofa79,71 mm79,735 mm+0,025 mm
Machine center-to-back0,71 mm0,682 mm−0,028 mm
Aylanish nisbati19,5219,518−0,002

Tadqiqot Usuli va Natijalari

Boshidan oxirigacha tadqiqot oqimi

  1. HFT, fazoviy koordinata o‘zgartirishlari va ilashish nazariyasi yordamida nazariy pinion tish yuzasi yaratildi.
  2. CGE va MSE o‘zgaruvchilari modelga qo‘shilib, xatolik yuzasi hosil qilindi.
  3. Nazariy va xatolik yuzalari orasidagi normal ogʻishlardan TTE, TRE va RMS hisoblandi.
  4. Alohida parametr o‘zgarishlari orqali xatolik xulqi va taxminiy chiziqli tendensiyalar o‘rganildi.
  5. 10.000 namuna bilan Sobol’ GSA orqali birinchi tartibli va umumiy ta’sir sezgirliklari hisoblandi.
  6. \(i_{01}\), \(S_{r1}\), \(r_p\) va \(X_1\) muhim optimallashtirish o‘zgaruvchilari sifatida tanlandi.
  7. NSGA-II asosidagi ko‘p maqsadli qidiruv bilan TTE, TRE va RMS bir vaqtning o‘zida minimallashtirildi.
  8. Pareto frontidan Yechim 1 tanlandi va muhim ishlov berish parametrlari shunga muvofiq tuzatildi.
  9. Ishlab chiqarilgan pinion Gleason 350 CMM bilan o‘lchandi.
  10. Kompensatsiyadan oldingi va keyingi tish yuzasi xatolari taqqoslandi.

Modellashtirish va haqiqiy o‘lchovdagi nuqta to‘rlari

Nazariy modelda 9 × 17 = 153 nuqtadan iborat zichroq to‘r ishlatilgan. Fizik CMM tasdiqlashda esa manba 5 × 9 nuqtali to‘r tish yuzasi aniqligini ifodalash uchun yetarli ekanini bildiradi.

Bu ikki to‘r bir xil maqsadda ishlatilmaydi: 9 × 17 tuzilma matematik yuzasi modelining aniqligi uchun, 5 × 9 tuzilma esa haqiqiy ishlab chiqarilgan yuzasini o‘lchash uchun ishlatilgan.

O‘lchov tizimi

Fizik tasdiqlashda Gleason 350 koordinata o‘lchash mashinasi ishlatilgan. O‘lchashdan oldin prob kalibrlangan va kalibrlash standart ogʻishi:

\[ 0{,}00024\ \mathrm{mm}=0{,}24\ \mu\mathrm{m} \]

deb xabar qilingan.

Etalon yuzasi tekshiruvlarida o‘q bo‘ylama asos etalonining shakl ogʻishi 0,00229 mm, radial tashqi etalonning shakl ogʻishi 0,00257 mm deb o‘lchangan.

Eksperimental tasdiqlashning haqiqiy namuna tuzilishi

Manbaning natijalar bo‘limidagi “3 × 60 tooth gear pairs” iborasi mustaqil 180 tishli juftlik ma’nosida ishlatilmasligi kerak. 1-jadval pinionning 3 va qarshi tishli gʻildirakning 60 tishga ega ekanini ko‘rsatadi. Shu bo‘lim tasdiqlash aynan bir ishlab chiqarilgan tishli juftlikdagi takroriy o‘lchovlarga asoslanganini ham aniq bildiradi.

Har bir tish yuzasi uch marta o‘lchangan. Bu takrorlar o‘lchash takrorlanuvchanligini mustahkamlaydi; biroq mustaqil ishlab chiqarish namunalaridagi jarayon o‘zgaruvchanligini o‘lchamaydi.

Tish Yuzasini Tuzatish Fizik O‘lchovlarda Qancha Yaxshilanish Ta’minladi?

Manbada xabar qilingan eng kichik kompensatsiyadan oldingi/keyingi o‘zgarishlarda botiq yuzasi uchun TTE, TRE va RMS qiymatlari mos ravishda 35,8→8,80 µm, 33,8→10,10 µm va 10,73→2,87 µm; qavariq yuzasi qiymatlari esa 30,8→6,70 µm, 30,80→7,70 µm va 9,08→2,44 µm gacha kamaygan. Xulosa bo‘limida ular botiq yuzasi uchun kamida %75,4, %70,1 va %73,3; qavariq yuzasi uchun %78,1, %75,0 va %73,1 yaxshilanish sifatida xabar qilingan.

YuzaMetrikaOldin (µm)Keyin (µm)Manbada xabar qilingan minimal yaxshilanish
BotiqTTE35,88,80%75,4
BotiqTRE33,810,10%70,1
BotiqRMS10,732,87%73,3
QavariqTTE30,86,70%78,1
QavariqTRE30,807,70%75,0
QavariqRMS9,082,44%73,1

Foizlar manba xulosasida berilgan “minimum improvement” qiymatlaridir. Jadvaldagi yaxlitlangan oldin/keyin sonlaridan qayta hisoblanganda, ayniqsa qavariq TTE da juda kichik yaxlitlash farqi paydo bo‘lishi mumkin; Verianla manbada e’lon qilingan foizni saqlaydi.

19-rasm va 20-rasm nimani ko‘rsatadi?

Manbaning 19-rasmi kompensatsiyadan oldin nazariy va xatoli tish yuzasi nuqtalari orasidagi sezilarli ogʻishni; 20-rasm esa muhim parametrlar tuzatilgandan keyin xatolik yuzasi nazariy yuzasiga ancha yaqinlashganini ko‘rsatadi. Bu ikki rasm tadqiqot geometrik tasdiqlashining eng bevosita vizual taqqoslanishidir.

Rasmlar faqat “yanada chiroyli yuza”ni ko‘rsatmaydi; sonli TTE, TRE va RMS pasayishlari bilan bir xil natija zanjirining geometrik muqobilini beradi.

Eksperimental Tasdiqlashning Asosiy Cheklovi Nima?

Eksperimental tasdiqlashning asosiy cheklovi kompensatsiya usuli mustaqil ishlab chiqarilgan ko‘plab gipoid tishli juftliklarda sinovdan o‘tkazilmaganidir; manba aynan bir ishlab chiqarilgan juftlikda takroriy yuzasi o‘lchovlarini bajargan. Shu sabab usul tanlangan geometriya va tajriba sharoitlarida kuchli tasdiqlash beradi, ammo ishlab chiqarish partiyalari, boshqa dastgohlar, turli tishli nisbatlari, asbob yeyilishi va termik sharoitlar orasida umumlashtirilishini hali ko‘rsatmaydi.

Tadqiqot qo‘llab-quvvatlaydigan xulosalar

Tadqiqot qo‘llab-quvvatlaydiTadqiqotning o‘zi qo‘llab-quvvatlamaydi
CGE va MSE ning TTE, TRE va RMS ga birgalikda ta’sir qilishi.O‘rganilmagan barcha ishlab chiqarish xatolik manbalarining ayni model bilan to‘liq ifodalanganligi.
\(i_{01}\), \(S_{r1}\), \(r_p\) va \(X_1\) tanlangan HRHG modeli uchun eng muhim parametrlar ekanligi.Ayni sezgirlik reytingining barcha gipoid tishli geometriyalarida o‘zgarmasdan amal qilishi.
Sobol + NSGA-II asosidagi kompensatsiya o‘lchangan tish yuzasi geometrik xatolarini sezilarli kamaytirgani.Usul shovqin, tebranish, samaradorlik, xizmat muddati yoki charchash mustahkamligini ma’lum foizda yaxshilagani.
Tanlangan to‘rtta parametrni birgalikda optimallashtirish TTE, TRE va RMS ni kamaytiradigan Pareto yechimlarini yaratgani.NSGA-II barcha mumkin bo‘lgan optimallashtirish usullaridan ustun ekanligi.
Haqiqiy ishlab chiqarilgan pinionda CMM bilan kompensatsiyadan oldin/keyin tasdiqlash o‘tkazilgani.Katta ishlab chiqarish seriyalarida jarayon qobiliyati yoki statistik ishlab chiqarish takrorlanuvchanligi tasdiqlangani.

Kelajakdagi tadqiqot

Manba tish yuzasi aniqligiga dastgoh sozlash ogʻishlaridan tashqari yig‘ish xatolari, termik deformatsiya va ish sharoitlaridagi tebranishlar ham ta’sir qilishini bildiradi. Kelajakdagi tadqiqotlarda ushbu xatolik manbalarini kengroq sezgirlik tahliliga va maqsadli tuzatish strategiyalariga qo‘shish tavsiya etiladi.

Manba va Usul Haqida Izoh

Asl sarlavhaMulti-Error Collaborative Tooth Surface Modification of High Reduction Ratio Hypoid Gears Considering Cutter and Machine Tool Errors
MualliflarJun Li; Zhonghou Wang; Yunlong Wu
Mas’ul muallifZhonghou Wang
TashkilotSchool of Mechanical Engineering, University of Shanghai for Science and Technology, Shanghai 200093, China
DOI10.3390/machines14070792
JurnalMachines
NashriyotMDPI, Basel, Switzerland
Jild / son / maqola14 / 7 / 792
Manba turiArticle; matematik modellashtirish, global sezgirlik tahlili, ko‘p maqsadli optimallashtirish va fizik CMM tasdiqlashi
Qabul qilingan sana29 May 2026
Tahrir5 Iyul 2026
Qabul12 Iyul 2026
Nashr13 Iyul 2026
TaqrizTaqrizdan o‘tgan jurnal maqolasi
LitsenziyaCreative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)
MoliyalashtirishMualliflar tadqiqot, mualliflik va nashr uchun moliyaviy yordam olmaganliklarini bildirgan.
Ma’lumotlarning mavjudligiManba tadqiqot alohida tadqiqot ma’lumotlari yordamini talab qilmasligini bildiradi; tashqi ma’lumotlar ombori yoki yuklab olinadigan xom o‘lchovlar to‘plamini taqdim etmaydi.
Manfaatlar to‘qnashuviMualliflar manfaatlar to‘qnashuvi haqida xabar bermagan.

Mualliflar hissasi: Uch muallif tadqiqot g‘oyasi va dizayniga hissa qo‘shgan. Ma’lumot yig‘ish va tahlil Jun Li hamda Yunlong Wu tomonidan amalga oshirilgan. Dastlabki qoralama Jun Li tomonidan yozilgan; Zhonghou Wang va Yunlong Wu ni o‘z ichiga olgan barcha mualliflar oldingi versiyalarni baholagan va e’lon qilingan yakuniy versiyani tasdiqlagan.

Metodologik cheklov: Fizik tasdiqlash ayni ishlab chiqarilgan tishli juftlikning takroriy o‘lchovlariga asoslanadi. Bu tajriba dizayni o‘lchash takrorlanuvchanligini ko‘rsatadi, ammo mustaqil ishlab chiqarish partiyalari orasidagi o‘zgaruvchanlikni o‘lchamaydi.

Samaradorlik cheklovi: Tadqiqotda TTE, TRE va RMS tish yuzasi geometriyasi o‘lchangan. Transmissiya shovqini, tebranish, transmissiya xatosi, samaradorlik, charchash muddati yoki uzoq muddatli chidamlilik bo‘yicha bevosita eksperimental natijalar xabar qilinmagan.

Algoritm terminologiyasi izohi: Manba ayrim bo‘limlarda “standard NSGA-II”, usul tavsifida esa “modified NSGA-II-based” iboralarini ishlatadi. Qo‘llash optimal nuqtalar to‘plami bilan populyatsiyani boshlash, guided crossover va non-uniform mutation ni o‘z ichiga oladi; shuning uchun terminologiya farqi saqlanishi kerak.

Namuna soni izohi: Natijalar bo‘limidagi “3 × 60 tooth gear pairs” iborasi mustaqil tishli juftliklar soni sifatida talqin qilinmasligi kerak. 1-jadval pinionda 3, tishli gʻildirakda 60 tish borligini; natijalar bo‘limi esa tasdiqlash ayni ishlab chiqarilgan juftlikda o‘tkazilganini ko‘rsatadi.

Vizual qayta chizish: Verianla uchun eng mos original vizuallar 9 × 17 nuqtalar bulutidan tish yuzasini modellashtirish jarayoni, Sobol sezgirlik reytingi, to‘rtta muhim parametrdan NSGA-II optimallashtirishiga olib boruvchi jarayon zanjiri va TTE/TRE/RMS ning kompensatsiyadan oldingi–keyingi taqqoslanishidir. Manba figuralarining ekran tasviri o‘rniga manba ma’lumotlari asosida qayta chizilgan mustaqil sxemalar afzal ko‘rilishi kerak.


Ulashish:

Izohlar ko‘rib chiqilgandan keyin e’lon qilinadi. Izohingiz tasdiqlash jarayoniga yuboriladi va ma’qullangach ko‘rinadi.

Izoh qoldiring

E-pochta manzilingiz chop etilmaydi. Majburiy maydonlar * bilan belgilangan