Akademik tadqiqotlar, tushunarli til

Verianla | O‘zbekcha akademik tadqiqotlar va ilm-fan

13 Oktabr 2026, Seshanba
VERİANLA Mustaqil ilmiy nashriyot
Menyuni ochish yoki yopish
...
Bosh sahifa / Sog‘liqni saqlash fanlari / Dori va farmatsevtika fani / Kumush Asosidagi Yara Qoplamalari Tadqiqotlari: Ontologik Tahlil
Dori va farmatsevtika fani

Kumush Asosidagi Yara Qoplamalari Tadqiqotlari: Ontologik Tahlil

Ushbu tadqiqot kumush asosidagi yara qoplamalari haqida chop etilgan tadqiqotlar qaysi ilmiy yo‘nalishlarga ko‘proq e’tibor qaratganini va qaysi sohalar nisbatan kam o‘rganilganini aniqlash uchun ontologik tahlil hamda mashinaviy o‘rganishni birgalikda qo‘llagan ilmiy sharhdir.

12/10/2026  Veri Anla  55 marta ko‘rildi
Kumush Asosidagi Yara Qoplamalari Tadqiqotlari: Ontologik Tahlil

Ushbu tadqiqot kumush asosidagi yara qoplamalari haqida chop etilgan tadqiqotlar qaysi ilmiy yo‘nalishlarga ko‘proq e’tibor qaratganini va qaysi sohalar nisbatan kam o‘rganilganini aniqlash uchun ontologik tahlil hamda mashinaviy o‘rganishni birgalikda qo‘llagan ilmiy sharhdir. Ontologik tahlil murakkab tadqiqot sohasini oldindan belgilangan o‘lchamlar va ushbu o‘lchamlarga tegishli konseptual elementlar orqali tizimli ravishda tasniflaydigan doiradir. Tadqiqotchilar Scopus’dan olingan 4.711 ta taqrizdan o‘tgan nashrni sakkiz o‘lcham va jami 54 elementdan iborat ontologiyaga moslashtirish uchun qo‘lda kodlangan nashrlar bilan o‘qitilgan Konvolyutsion Neyron Tarmog‘idan (Convolutional Neural Network, CNN) foydalangan. Tadqiqotning asosiy xulosasi shuki, kumush nanozarrachalari (AgNP) tadqiqot adabiyotida yaqqol ustun bo‘lsa-da, bu zichlik inson tadqiqotlarida xuddi shu darajada aks etmaydi. Tadqiqot klinik samaradorlik sinovi emas; u nashrlar adabiyotining tuzilishi va tadqiqot tendensiyalarini xaritalaydi.

Manbada tegishli nashrlarning taxminan %78 qismi AgNP, %7 qismi noorganik kumush turlari va %15 qismi organik kumush birikmalari bilan bog‘liq ekani bildiriladi. AgNP tadqiqotlarining %54 qismi in vitro sinovlar, %17 qismi hayvon tadqiqotlari va atigi %3 qismi inson tadqiqotlari bilan bog‘langan. Aksincha, organik kumush adabiyotida inson tadqiqotlari ulushi %38, noorganik kumushda esa %43 deb qayd etilgan. Bu taqsimot tadqiqot hajmi bilan klinik yetuklik bir xil tushuncha emasligini ko‘rsatadi.

Tadqiqot ontologiyasi faqat qaysi kumush turi o‘rganilganini emas; kumush qaysi nanota’minotda joylashganini, qaysi matritsada ishlatilganini, antimikrob samaradorlik qanday o‘rganilganini, qaysi tajriba usuli qo‘llanganini, yara bitishining qaysi bosqichiga e’tibor qaratilganini, qaysi yara turi ko‘rib chiqilganini va bitish qaysi yakuniy natija bilan baholanganini birgalikda tasniflashni maqsad qiladi. Shu tariqa alohida nashrlarni qisqacha bayon qilish o‘rniga butun sohaning tadqiqot arxitekturasini ko‘rinadigan qiluvchi xarita yaratilgan.

Nega kumush yara qoplamalarida o‘rganiladi?

Kumushning antimikrob ta’siri kumush ionlarining kislorod, oltingugurt, azot va fosfor tutuvchi biologik tuzilmalarga bog‘lana olish xususiyati bilan bog‘liq. Bu o‘zaro ta’sirlar hujayra membranalari, oqsillar, fermentlar, DNA va RNA kabi biologik tuzilmalarda funksional buzilishlarga olib kelishi mumkin. Manba maqola, shuningdek, oksidlovchi stress, metabolik buzilish, ion tashilishining ta’sirlanishi, proton gradientining buzilishi va DNA agregatsiyasi kabi mexanizmlarning kumushning antimikrob ta’siri bilan bog‘liqligini bayon qiladi.

Ushbu keng ta’sir spektri afzallik berishi mumkin bo‘lsa-da, ayni xususiyat sutemizuvchilar hujayralari nuqtai nazaridan sitotoksiklik muammosini ham keltirib chiqarishi mumkin. Shu sabab yara qoplamasidagi kumush miqdori, ajralib chiqish tezligi va kimyoviy shakli faqat bakteriyalarni bostirish nuqtai nazaridan emas, balki mezbon to‘qimaga ta’siri jihatidan ham muhimdir. Manba yuqori kumush ta’sirlanishi argyria kabi nojo‘ya ta’sirlar bilan bog‘liq bo‘lishi mumkinligini ham eslatadi.

Kumush Asosidagi Yara Qoplamalarining Ontologik Tahlili Nima?

Ushbu tadqiqotdagi ontologik tahlil kumush asosidagi yara qoplamalari bo‘yicha tadqiqotlarni sakkiz asosiy o‘lchamga ajratadigan va minglab nashrlarning ushbu o‘lchamlardagi konseptual elementlar bilan aloqasini bitta xaritada ko‘rsatadigan yuqoridan-pastga adabiyot tasniflash usulidir; uning maqsadi bitta mahsulot samaradorligini isbotlash emas, balki tadqiqot sohasi qaysi yo‘llarni zich, siyrak yoki umuman o‘rganmaganini ko‘rinadigan qilishdir.

Ontologiyaning sakkiz o‘lchami

Tadqiqotda tuzilgan ontologiya yara qoplamasi dizayni muammosini quyidagi sakkiz ilmiy o‘lchamda ko‘rib chiqadi:

  1. Kumush turi: faol antimikrob komponent qaysi kumush shaklida ekanligi.
  2. Nanota’minot: kumush turini tashuvchi yoki qo‘llab-quvvatlovchi nanostruktura.
  3. Matritsa: faol komponent yara muhitiga taqdim etiladigan tashuvchi material.
  4. Antimikrob samaradorlik: mikrob faolligi qaysi xususiyat yoki mezon bilan baholanishi.
  5. Usul: samaradorlik in vitro, hayvon, inson yoki boshqa tadqiqot usullari bilan qanday sinovdan o‘tkazilishi.
  6. Yara bitishi: yallig‘lanish, proliferatsiya yoki qayta shakllanish kabi bitish jarayonlari.
  7. Yara: kuyish, tomir yarasi, diabetik yara va boshqa yara sinflari.
  8. Bitish natijasi: yara qoplamasi, bitish vaqti, og‘riq, chandiq yoki xarajat kabi yakuniy natijalar.

Ushbu sakkiz o‘lchamda jami 54 ontologik element belgilangan. Mualliflar 54 elementdan istalgan sakkiztasi tanlansa, matematik jihatdan 1.040.465.790 xil sakkizlik kombinatsiya hosil bo‘lishi mumkinligini; elementlar o‘z sakkiz o‘lchami ichida saqlansa esa 10 × 6 × 13 × 5 × 7 × 4 × 4 × 5 hisobiga ko‘ra 2.184.000 semantik jihatdan tuzilgan kombinatsiya mavjudligini bildiradi. Bu hisob ontologiyaning asosiy maqsadini tushuntiradi: tadqiqotchi alohida ehtimollarni ongida kuzatib bora olmaydigan darajada ulkan dizayn makonini tizimli xaritaga aylantirish.

Maqolaning natijalar bo‘limida, shuningdek, 436.800 potensial tadqiqot yo‘lini beradigan boshqa hisob ham mavjud. Manba ikki son qanday muvofiqlashtirilishini aniq tushuntirmagani uchun 2.184.000 va 436.800 qiymatlari bu yerda bir-biriga aylantirilmagan yoki biri ikkinchisining tuzatilgan ko‘rinishi deb qabul qilinmagan.

Monad xaritasi nimani ko‘rsatadi?

Tadqiqotning markaziy vizualizatsiyasi “monad map” deb ataladigan ontologiya xaritasidir. Xarita har bir o‘lcham va element bilan bog‘langan nashrlar sonini ko‘rsatadi. Uzun ustun yoki ko‘p nashr soni mavzu adabiyotda nisbatan intensiv o‘rganilganini; kichik qiymat esa unga cheklanganroq e’tibor qaratilganini anglatadi.

Biroq bu sanashlar birgalikda uchrashish munosabatini avtomatik tarzda ko‘rsatmaydi. Manbadagi misolda “alginate hydrogel” haqidagi nashr ham “alginate”, ham “hydrogel” sinflarida sanalishi mumkin; ammo faqat xaritaga qarab muayyan hydrogel tadqiqoti alginate, PVA yoki boshqa polimerni o‘z ichiga olganini aytib bo‘lmaydi. Demak, ontologiya tadqiqot zichligini ko‘rsatadi, barcha tushunchalar o‘rtasidagi mos kelishlarni qayta tiklamaydi.

Kumush tadqiqotlari uch asosiy sinfga ajratiladi

Mualliflar sohani kumush nuqtai nazaridan uch keng sinfda o‘rgangan: nanokristallik/metallic kumush va ayniqsa kumush nanozarrachalari, noorganik kumush birikmalari hamda organik molekulalar bilan bog‘liq kumush turlari. Manba xulosasidagi taqsimotga ko‘ra tadqiqotlarning %78 qismi AgNP, %7 qismi noorganik kumush va %15 qismi organik kumush bilan bog‘liq.

Ontologiya o‘lchamiNanokristallik kumushNoorganik kumushOrganik kumush
Kumush2425263492
Nanota’minot220699142
Matritsa11748792
Antimikrob samaradorlik1988133145
Usul1560194376
Yara bitishi1162422
Yara15432313
Bitish natijasi1122218416
Manba Shakl 7 da aniq berilgan sonli qiymatlar Verianla uchun jadval shaklida qayta tuzilgan. Tasnif ko‘p yorliqli; ustun va qator qiymatlari bir-birini istisno qiluvchi bemor yoki tajriba guruhlari emas.

Nega kumush nanozarrachalari tadqiqotda ustun?

Metallic kumush sohasi manbada 2.425 nashr bilan eng katta sinf sifatida ko‘rinadi. Maqolada ushbu guruhning %91 qismida o‘lchami 100 nm dan kichik deb belgilangan AgNP mavjudligi bildiriladi. AgNP tadqiqotlaridagi zichlik zarracha o‘lchami, shakli, sirt qoplamasi, agregatsiyasi va erish xatti-harakati antimikrob xususiyatlarni o‘zgartirishi mumkinligi sababli keng fundamental tadqiqot makoni hosil bo‘lishi bilan izohlanadi.

AgNP lar odatda kumush ionlarini qaytarish orqali sintez qilinadi. Manba noorganik, organik yoki biologik qaytarish usullari qo‘llanishi mumkinligini; kichik zarrachalar yuqori sirt maydoni tufayli tezroq erishga moyil bo‘lishi mumkinligini va sirt qoplamasi Ag+ ajralib chiqishiga ta’sir qilishini bayon qiladi.

Nega AgNP tadqiqotlarida in vitro ishlar ko‘p?

AgNP adabiyotining muhim qismi planktonik bakteriyalardagi antimikrob samaradorlik va sutemizuvchilar hujayralaridagi sitotoksiklik o‘lchovlariga qaratilgan. Antimikrob samaradorlikni baholashda Minimum Inhibitor Konsentratsiya (MIC) va Minimum Bakteritsid Konsentratsiya (MBC) keng qo‘llaniladigan mezonlardir. MIC ko‘rinadigan bakterial o‘sishni to‘xtatadigan eng past konsentratsiyani; MBC esa boshlang‘ich bakteriya populyatsiyasining %99,9 dan ko‘prog‘ini o‘ldiradigan eng past konsentratsiyani anglatadi.

Manbada tez-tez o‘rganiladigan bakteriyalar orasida Escherichia coli, Acinetobacter baumannii, Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus epidermidis va metitsillinga chidamli Staphylococcus aureus (MRSA) keltiriladi. Sitotoksiklik tadqiqotlarida fibroblastlar va keratinotsitlar kabi sutemizuvchi hujayralar ishlatiladi.

Yara qoplamasi matritsasi nega muhim?

AgNP ning antimikrob xususiyati o‘zi yara qoplamasi muvaffaqiyatini belgilamaydi. Yara ekssudati kumush ajralib chiqishiga ta’sir qilishi mumkinligi sababli tashuvchi matritsa muhim dizayn komponentidir. Manbada AgNP uchun ayniqsa hydrogellar va chitosan asosidagi tuzilmalar ajralib turadi. Hydrogellar gidrofil, uch o‘lchamli va ko‘ndalang bog‘langan polimer tarmoqlaridir; ular yara muhitida namlikni saqlashga va faol moddaning nazoratli ajralib chiqishiga hissa qo‘shishi mumkin.

Maqola, shuningdek, nanozeolitlar va nano-metal-organic framework (nano-MOF) tuzilmalari kumushni yanada nazoratli tashish uchun o‘rganilishi mumkin bo‘lgan nanota’minot variantlari ekanini bildiradi. Biroq bu soha mavjud AgNP adabiyotiga nisbatan cheklangan, degan xulosaga kelinadi.

Noorganik kumush tadqiqotlari qanday farqlanadi?

Manbada noorganik kumush turlari bo‘yicha 263 nashr aniqlangan. Bu son AgNP adabiyotidan ancha past; biroq inson va hayvon tadqiqotlarining nisbiy ulushi yuqoriroq. Mualliflar buni ionli yoki noorganik kumush tutuvchi ko‘plab yara qoplamalari tartibga solish jarayonlaridan oldinroq o‘tgan va tijoriy qo‘llanishga yetgan bo‘lishi bilan bog‘laydi.

Maqola mualliflarining 15 Mart 2026 sanasida FDA ma’lumotlar bazasida qilgan qidiruvida kumush asosidagi yara qoplamalari bo‘yicha 123 yozuv topilgani aytiladi. Mualliflar tasnifiga ko‘ra, ularning 8 tasi AgNP, 90 tasi kumush ioni/metal, 18 tasi organik kumush va 7 tasi boshqa birikmalardan iborat. Ushbu taqsimotning %73 qismi noorganik kumush turlari deb baholangan. Bu FDA sonlari maqolaning o‘z ma’lumot yig‘ish vaqtiga tegishli; ularni hozirgi mahsulot soni sifatida umumlashtirmaslik kerak.

Organik kumush va kumush sulfadiazin

Organik kumush toifasida 492 nashr topilgan va ushbu adabiyotning katta qismida kumush sulfadiazin (silver sulfadiazine, SSD) ajralib turgan. Manbada organik kumush nashrlarining %65 qismi hayvon yoki inson tadqiqotlarini o‘z ichiga olgani va ayniqsa kuyish yaralari hamda bitish vaqtiga qaratilgani bildiriladi.

Maqola SSD ning uzoq klinik tarixiga qaramay, qisman qalinlikdagi kuyishlarda birinchi tanlov sifatida qo‘llanishi haqida zamonaviy bahslar mavjudligini bayon qiladi. Bundan tashqari, AgNP va SSD taqqoslashlarini ko‘rib chiqqan yaqindagi tizimli tahlilda nanokristallik kumush ayrim bitish natijalarida afzallik ko‘rsatgani, ammo umumiy dalil ishonchliligi past yoki juda past ekani ko‘rsatilgan. Shu sababli ushbu taqqoslash qat’iy klinik ustunlik sifatida talqin qilinmasligi kerak.

Nega Kumush Nanozarrachalari Nashrlar Sonida Yetakchi Bo‘lsa-da, Inson Tadqiqotlarida Orqada?

Ontologik xarita AgNP lar adabiyotda eng ko‘p o‘rganilgan kumush sinfi ekanini, biroq inson tadqiqotlari ancha kamligini ko‘rsatadi; mualliflar bu farqni nazoratli kumush ajralishi, toksiklik, standartlashtirish, ishlab chiqarish, xarajat, tartibga soluvchi talablar, ekologik ta’sirlar va kuchli klinik dalil yetishmasligi kabi tarjima to‘siqlari, shuningdek noorganik va organik kumush mahsulotlarining tartibga soluvchi tasdiq hamda tijoriy qo‘llanish borasida uzoqroq tarixga egaligi bilan izohlaydi.

AgNP ning klinik amaliyotga o‘tishidagi asosiy to‘siqlar

  • Nazoratli Ag+ ajralishi: juda ko‘p ajralish toksiklikka, juda kam ajralish esa yetarli bo‘lmagan antimikrob ta’sirga olib kelishi mumkin.
  • Zarracha barqarorligi: agregatsiya, saqlash va sterilizatsiya paytida strukturaviy o‘zgarishlar yuz berishi mumkin.
  • Toksiklik noaniqligi: AgNP ham Ag+ ajralishi orqali, ham zarrachaning to‘g‘ridan-to‘g‘ri hujayraviy o‘zaro ta’siri orqali biologik ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
  • Takrorlanuvchanlik: sintez yo‘llarining xilma-xilligi katta miqyosda bir xil xususiyatli zarrachalar ishlab chiqarishni qiyinlashtirishi mumkin.
  • Ishlab chiqarish xarajati: nanozarrachalarni tozalash, sterilizatsiya, qadoqlash va saqlash muddati talablari ishlab chiqarish jarayonini murakkablashtirishi mumkin.
  • Tartibga soluvchi talablar: nanomateriallarda biopersistensiya va biotaqsimlanish kabi qo‘shimcha ma’lumotlar talab qilinishi mumkin.
  • Klinik dalil: mavjud yara qoplamalariga nisbatan aniq afzallik ko‘rsatadigan yuqori sifatli randomizatsiyalangan nazoratli tadqiqotlar zarur.
  • Ekologik ta’sirlar: ishlab chiqarish va foydalanishdan keyingi nanozarracha ajralishining ekologik ta’siri baholanishi kerak.
  • Tijoratlashtirish: intellektual mulk, litsenziyalash va masshtablash uchun sanoat hamkorligi muammolari klinik o‘tishni sekinlashtirishi mumkin.

Surunkali yaralar va biofilm muammosi

Maqola surunkali yaralardagi biofilmni kelajakdagi yara qoplamasi tadqiqotlarining asosiy muammolaridan biri sifatida ko‘radi. Biofilmning extracellular polymeric substance (EPS) matritsasi antimikrob agentlarning kirib borishini qiyinlashtirishi mumkin. Kumushning o‘zi biofilmni buzishi uchun kerak bo‘ladigan yuqori konsentratsiyalar toksiklik xavfini oshirishi mumkinligi sababli, manba sirt-faol moddalar yoki boshqa yordamchi antibiofilm strategiyalarini yara qoplamasi dizayniga qo‘shishni o‘rganilishi kerak bo‘lgan yo‘l sifatida baholaydi.

Manba, shuningdek, insonning surunkali yaralarida S. aureus va P. aeruginosa kabi bakteriyalar turli chuqurliklarda joylashishi mumkinligini va kumush faol moddalari murakkab uch o‘lchamli yara to‘qimasiga qanchalik chuqur kira olishi yetarlicha o‘rganilmagan masala ekanini bildiradi. Yuqoriroq faol modda konsentratsiyasi kirib borishni oshirishi mumkin bo‘lsa-da, toksiklikni ham kuchaytirishi mumkin; shu sabab chuqurroq va nazoratli yetkazib berish o‘rganilishi kerak bo‘lgan dizayn muammolaridan biridir.

Ontologik usulning kuchli tomoni

Mualliflar ontologik yondashuvni an’anaviy sharhlardan to‘rt jihatda farqlaydi. Birinchidan, yondashuv chop etilgan tadqiqotlar yaratgan kichik to‘plamlardan boshlash o‘rniga nazariy jihatdan belgilangan butun muammo makonidan boshlaydi. Ikkinchidan, o‘rganilgan sohalar bilan birga kam o‘rganilgan yoki o‘rganilmagan yo‘llarni ko‘rsatishi mumkin. Uchinchidan, tadqiqot sohasining o‘lchamlari va ular orasidagi mumkin bo‘lgan yo‘llar uchun aniq konseptual tuzilma taqdim etadi. To‘rtinchidan, ontologiya vaqt o‘tishi bilan qayta yaratilishi va tadqiqot yo‘nalishlaridagi o‘zgarishni kuzatuvchi yo‘l xaritasiga aylantirilishi mumkin.

Ontologik usulning cheklovlari

Ontologiya dizayni to‘liq obyektiv emas. Qaysi 54 element tanlangani tadqiqotchilarning konseptual qarorlariga bog‘liq; boshqa tadqiqot guruhi boshqa elementlar yoki boshqacha granulyarlik darajalarini tanlashi mumkin. Mualliflar ham ontologiyani qat’iy va o‘zgarmas tasnif emas, balki zarur bo‘lganda yangilanadigan “tirik” kodlash sifatida ko‘radi.

Bundan tashqari, tasnif sarlavha, annotatsiya va zarur bo‘lganda kalit so‘zlar asosida bajarilgan; barcha nashrlarning to‘liq matnidagi har bir tajriba tafsiloti tasnifning bevosita kirishi emas. Korpus Scopus asosida tuzilgan. Shuning uchun “butun adabiyot” iborasi tadqiqot belgilagan Scopus qidiruvi orqali topilgan nashrlar olami doirasida tushunilishi kerak.

Tadqiqot Usuli va Natijalari

Adabiyot korpusi qanday tuzildi?

Tadqiqotchilar kumush asosidagi yara qoplamalari haqida taqrizdan o‘tgan nashrlarni Scopus ma’lumotlar bazasida qidirdi. Dastlabki qidiruv 2.189 maqolalik korpus hosil qildi, keyin qidiruv kengaytirilib yakuniy korpus 4.711 nashrga yetkazildi. Asosiy PDF batafsil qidiruv tartibi va PRISMA diagrammalari qo‘shimcha materiallarda ekanini bildiradi. Yuklangan asosiy PDF ichida to‘liq Boolean so‘rov qatori bo‘lmagani uchun bu yerda yangi qidiruv so‘rovi tuzilmagan.

Qo‘lda kodlash va CNN tasnifi

Shakl 2 tasnif faqat to‘g‘ridan-to‘g‘ri CNN prognozidan iborat emasligini ko‘rsatadi. Tadqiqotchilar avval tasodifiy tanlangan nashrlarni uch hammuallif tomonidan qo‘lda kodlab, kelishib olgan; so‘ng bu inson kodlashidan CNN ni o‘qitish va tasdiqlashda foydalangan, prognozlarni qayta ko‘rib chiqib, kattaroq korpusga bosqichma-bosqich tatbiq etgan.

BosqichManbada berilgan son / jarayon
Dastlabki qidiruv2189 maqola
Birinchi qo‘lda kodlash120 tasodifiy maqola, 3 hammuallif
Tasdiqlash90/10 K-fold tasdiqlash
Birinchi CNN o‘qitish/test ajratilishi108 / 12
Kengaytirilgan dastlabki korpus CNN o‘qitish/test ajratilishi216 / 24
Yakuniy qidiruv4711 maqola
Yakuniy korpusga qo‘shimcha qo‘lda kodlash120 tasodifiy maqola, 3 hammuallif
Keyingi CNN o‘qitish/test ajratilishi324 / 36
Ikkinchi qayta ko‘rib chiqish120 tasodifiy maqola, 3 hammuallif
Kengaytirilgan CNN o‘qitish/test ajratilishi432 / 48
Qo‘shimcha qayta kodlash6 maqola, 1 hammuallif
Yakuniy CNN o‘qitish/test ajratilishi438 / 48
Yakuniy ontologik moslashtirish4711 maqola
Manba tadqiqotining 6-sahifa, Shakl 2 dagi jarayoni Verianla uchun jadval shaklida qayta tuzilgan. Shaklda ishlatilgan oraliq ma’lumot to‘plamlarining P0–P7 kodlari bu yerda faqat o‘qishni osonlashtirish uchun soddalashtirilgan; ilmiy son va tartib o‘zgartirilmagan.

CNN qanday tuzilgan?

CNN modellari ConText dasturiy paketi yordamida o‘qitilgan. Tadqiqotda ko‘p yorliqli matn tasnifi uchun dastur taqdim etgan CNN kodi asos qilib olingan. Patch size, stride, qatlamlar soni va o‘lchami, loss function hamda pooling algoritmi bir nechta iteratsiyada sozlangan.

Matnni vektorlashtirishda bag-of-words yondashuvi one-hot va bag-of-n-gram tasvirlaridan yaxshiroq natija bergani bildirilgan. Manba bitta max-pooling qatlami va square loss function bilan 2.000 epoch ishlatilgan tuzilma eng yaxshi natijani berganini bildiradi.

Modelni baholashda Accuracy, Precision va Sensitivity bilan birga F1 Score, Matthews Correlation Coefficient (MCC), Informedness va Markedness ishlatilgan. Mualliflar modellarni taqqoslashda ayniqsa F1 Score va MCC ni ta’kidlagan. Asosiy matnda barcha ontologik yorliqlar uchun yagona umumlashtirilgan sonli samaradorlik jadvali berilmagani sabab bu yerda manbada mavjud bo‘lmagan accuracy, F1 yoki MCC qiymatlari ishlab chiqilmagan.

Uch kumush sinfining tadqiqot profili

Kumush sinfiAdabiyotdagi umumiy ulushIn vitroHayvonInson
Kumush nanozarrachalari (AgNP)%78%54%17%3
Noorganik kumush turlari%7Manba xulosasida foiz berilmaganManba xulosasida foiz berilmagan%43
Organik kumush turlari%15Manba xulosasida foiz berilmagan%30%38

Ushbu jadval AgNP sohasidagi asosiy ziddiyatni ko‘rsatadi: nashr hajmining katta qismi AgNP ga tegishli bo‘lsa-da, inson tadqiqotlaridagi ulush nihoyatda past. Noorganik va organik kumush sinflarida jami nashrlar soni kamroq bo‘lsa-da, klinik yoki inson asosidagi tadqiqotlar nisbatan yaqqolroq.

In vitro, hayvon va inson nashrlari vaqt o‘tishi bilan qanday o‘zgargan?

Manba Shakl 11 barcha kumush sinflaridagi in vitro, hayvon va inson tadqiqotlarini davrlarga ajratadi. Grafikning o‘z ma’lumot jadvalidagi sonlar quyida keltirilgan.

DavrIn vitroHayvonInson
2000 dan oldin8959
2000–200461543
2005–20093017115
2010–20149353156
2015–2020375159239
2020 dan keyin853319236
Manba Shakl 11 ostida berilgan sonli qiymatlar Verianla uchun qayta jadvalga aylantirilgan. Bu qiymatlar tadqiqot nashrlarini sanaydi; bemorlar soni yoki davolash muvaffaqiyatini ko‘rsatmaydi.

Grafik ayniqsa 2020 dan keyingi davrda in vitro nashrlar juda tez ko‘payganini, hayvon tadqiqotlari ham oshganini, inson tadqiqotlari esa shu miqyosda oshmaganini ko‘rsatadi. Shu sabab jami nashr hajmidagi o‘sishni bevosita klinik dalilning ko‘payishi deb talqin qilish to‘g‘ri emas.

AgNP Tadqiqotlarida Hayvon va Inson Tadqiqotlari Vaqt O‘tishi Bilan Qanday O‘zgardi?

Manba Shakl 12 ga ko‘ra, AgNP hayvon tadqiqotlari 2000 dan oldin 2 nashrdan 2020 dan keyingi davrda 274 nashrga ko‘tarilgan, inson tadqiqotlari esa shu davrlarda 3 dan 24 ga chiqqan; bu turlicha o‘sish sur’ati AgNP sohasida preklinik tadqiqotlar inson tadqiqotlariga qaraganda ancha tez kengayganini ko‘rsatadi, biroq kelajakdagi klinik muvaffaqiyatni o‘zi isbotlamaydi.

DavrInsonHayvon
2000 dan oldin32
2000–200425
2005–20091610
2010–20142131
2015–202020109
2020 dan keyin24274
Manba Shakl 12 dagi ma’lumotlar jadvalidan Verianla uchun qayta tuzilgan. Nashrlar sonining oshishi klinik mahsulot tasdiqlanishi yoki klinik samaradorlikni anglatmaydi.

Manba ko‘rsatgan tadqiqot bo‘shliqlari

Ontologik xarita faqat ko‘p o‘rganilgan sohalarni emas, nisbatan kam o‘rganilgan yo‘nalishlarni ham ko‘rsatadi. Maqolada quyidagi tadqiqot bo‘shliqlari alohida ta’kidlanadi:

  • Kumushni zeolit va metal-organic framework kabi muqobil nanota’minotlar bilan nazoratli tashish.
  • Yara atrofidagi kumush faol moddalari miqdorini va to‘qima chuqurligiga kirib borishini o‘rganish.
  • Polimikrob va uch o‘lchamli biofilm tizimlarini realistikroq modellar bilan o‘rganish.
  • Yara maydonining qisqarishi va to‘qimaning qayta shakllanishi kabi haqiqiy bitish natijalarini faqat mikrob yukidan alohida baholash.
  • Chandiq hosil bo‘lishini ko‘proq o‘rganish.
  • Xarajat va klinik qabul qilinishni dizayn mezoni sifatida baholash.
  • AgNP uchun mos surunkali yara hayvon modellarini va yuqori sifatli randomizatsiyalangan nazoratli inson tadqiqotlarini ishlab chiqish.

Tadqiqot qo‘llab-quvvatlaydigan xulosalar

Tadqiqot kumush asosidagi yara qoplamalari adabiyotida tadqiqot zichligi turli kumush turlari o‘rtasida nihoyatda notekis ekanini; AgNP fundamental tadqiqotlarda ustunligini; noorganik va organik kumush esa nisbatan ko‘proq inson tadqiqotlarini o‘z ichiga olishini qo‘llab-quvvatlaydi. Bundan tashqari, ontologik xaritalash tadqiqot sohasi qaysi material, usul, yara va bitish yakunlarida zichlashgani hamda qaysilarida bo‘shliq qoldirganini tizimli ko‘rsatadi.

Tadqiqot qo‘llab-quvvatlamaydigan xulosalar

Ushbu tadqiqot AgNP, noorganik kumush yoki organik kumush yara qoplamalaridan biri barcha bemorlarda boshqalaridan ustunligini ko‘rsatmaydi. U yangi bemor ma’lumotlarini yaratmagan; yara bitish ko‘rsatkichini bevosita o‘lchamagan; yangi randomizatsiyalangan nazoratli sinov o‘tkazmagan va xavfsizlik bo‘yicha uzoq muddatli bemor kuzatuvini amalga oshirmagan. Shuningdek, nashrlar soni mahsulot samaradorligi yoki dalil sifati bilan teng ma’noli emas.

Ontologik xaritada bir tushunchaning ko‘p nashrlar bilan bog‘langan bo‘lishi bu nashrlarning bir xil tajriba dizayni, bir xil sifat yoki bir xil klinik natijaga ega ekanini anglatmaydi. CNN yordamidagi matn tasnifi ham klinik dalillarni baholash o‘rnini bosmaydi; model tadqiqot matnlarini ontologik toifalarga moslashtirish uchun ishlatilgan.

Manba va Usul Haqida Izoh

Asl tadqiqot: Research on Silver-Based Wound Dressing: An Ontological Analysis

Mualliflar: Prabir K. Dutta, Thant Syn, Arkalgud Ramaprasad.

Mas’ul muallif: Prabir K. Dutta.

Muassasalar: Department of Chemistry and Biochemistry, The Ohio State University; Department of Information Systems, Analytics & Supply Chain, Florida Gulf Coast University; Department of Information and Decision Sciences, University of Illinois Chicago.

Jurnal: Antibiotics.

Nashriyot: MDPI, Basel, Switzerland.

Nashr ma’lumoti: 2026; jild 15; son 5; maqola 462. Nashr sanasi 2 May 2026.

DOI: 10.3390/antibiotics15050462

Manba turi: Taqrizdan o‘tgan Review maqolasi; ontologiya va mashinaviy o‘rganish yordamidagi adabiyot tahlili.

Litsenziya: Creative Commons Attribution (CC BY).

Ma’lumot manbai: Scopus da indekslangan ilmiy nashrlar. Asosiy korpus 4.711 maqoladan iborat.

Ontologiya: Sakkiz o‘lcham va 54 konseptual elementni o‘z ichiga olgan kumush asosidagi yara qoplamalari tadqiqot doirasi.

Mashinaviy o‘rganish: ConText dasturida ko‘p yorliqli matn tasnifi uchun CNN. Manba bag-of-words tasvirini, bitta max-pooling qatlamini, square loss function ni va 2.000 epoch o‘qitishni bildiradi.

Tasdiqlash va metrikalar: 90/10 K-fold tasdiqlash bosqichlari; Accuracy, Precision, Sensitivity, F1 Score, Matthews Correlation Coefficient, Informedness va Markedness. F1 Score va MCC modellarni taqqoslashda ayniqsa ishlatilgan.

Moliyalashtirish: Tadqiqot tashqi moliyalashtirish olmagan.

Etika kengashi: Institutional Review Board Statement manbada “Not applicable” deb ko‘rsatilgan.

Xabardor rozilik: Manbada “Not applicable” deb ko‘rsatilgan.

Ma’lumotlar mavjudligi: Tadqiqotda ishlatilgan asl akademik nashr ma’lumotlari Scopus da mavjudligi va ma’lumotlar bazasiga 29 Aprel 2026 sanasida kirilgani bildirilgan.

Manfaatlar to‘qnashuvi: Mualliflar manfaatlar to‘qnashuvi haqida xabar bermagan.

Muallif hissalari: Konseptuallashtirish Prabir K. Dutta va Arkalgud Ramaprasad; metodologiya uch muallif; dasturiy ta’minot Thant Syn; kodlash va validatsiya uch muallif; ma’lumotlar kuratsiyasi Thant Syn tomonidan bajarilgan. Dastlabki qoralama, ko‘rib chiqish va tahrirlash uch muallif tomonidan bajarilgan; vizualizatsiya Thant Syn tomonidan olib borilgan.

Qo‘shimcha material: Manba ontologiyada ishlatilgan taksonomiya elementlarining asoslari hamda batafsil qidiruv usuli Supplementary Materials ichida mavjudligini bildiradi. Yuklangan asosiy PDF ushbu qo‘shimcha materialning to‘liq mazmunini o‘z ichiga olmagani uchun batafsil Boolean so‘rovlari yoki qo‘shimcha PRISMA sonlari uydirilmagan.

Manba ichidagi sonli noaniqlik 1: Abstract tegishli kumush-yara qoplamasi nashrlari sonini 3.079 deb bergan bo‘lsa, natijalar bo‘limi tadqiqot yo‘llari 3.077 taqrizdan o‘tgan nashrga moslashtirilganini bildiradi. Bu farq manbada tushuntirilmagan.

Manba ichidagi sonli noaniqlik 2: Ontologiyaning kombinator izohida sakkiz o‘lcham uchun 2.184.000 semantik kombinatsiya berilgan, natijalar bo‘limida esa 436.800 potensial yo‘l ko‘rsatilgan. Manba bu ikki hisob o‘rtasidagi o‘tishni aniq ko‘rsatmaydi; shu sabab ikki qiymat mustaqil saqlangan.

Asosiy metodologik cheklovlar: Ontologiya o‘lchamlari va elementlarini tanlash tadqiqotchilar qaroriga bog‘liq; turli tadqiqotchilar turli ontologiyalar tuzishi mumkin. Ko‘p yorliqli monad sanashlari tushunchalar ayni nashrda birga uchrashishini majburiy ravishda ko‘rsatmaydi. Tasnif sarlavha, annotatsiya va zarur bo‘lganda kalit so‘z matnlariga asoslanadi. Adabiyot korpusi Scopus qidiruviga bog‘liq. Asosiy maqolada barcha sinflar uchun batafsil CNN samaradorlik matritsasi berilmaydi. Nashr chastotasi klinik dalil sifati yoki davolash samaradorligi sifatida talqin qilinmaydi.

Verianla bayon usuli: Ushbu matn asl abstract, discussion yoki conclusion bo‘limlarining gapma-gap o‘zbekcha tarjimasi emas. Manbadagi ontologiya, tasniflash usuli, vizual ma’lumotlar, CNN ish oqimi, sonli natijalar, muallif talqinlari va cheklovlar ajratilib, mustaqil o‘rgatuvchi o‘zbekcha tuzilma ichida qayta qurilgan. Manba grafiklarining vizual dizayni ko‘chirilmagan; aniq o‘qiladigan sonli ma’lumotlar yangi HTML jadvallari bilan taqdim etilgan.

Klinik talqin chegarasi: Ushbu maqola kumush tutuvchi yara qoplamalaridan individual bemor uchun foydalanishga doir davolash ko‘rsatmasi emas. Ontologik tadqiqot zichligi biror mahsulot klinik jihatdan afzal ko‘rilishi kerakligini o‘zi ko‘rsatmaydi.


Ulashish:

Izohlar ko‘rib chiqilgandan keyin e’lon qilinadi. Izohingiz tasdiqlash jarayoniga yuboriladi va ma’qullangach ko‘rinadi.

Izoh qoldiring

E-pochta manzilingiz chop etilmaydi. Majburiy maydonlar * bilan belgilangan