Akademik araştırmalar, anlaşılır dil

Verianla | Akademik Araştırmalardan Türkçe Ekonomi ve Bilim İçerikleri

04 Kasım 2026, Çarşamba
VERİANLA Bağımsız bilim yayıncılığı
Verianla on Google Play
Menüyü aç veya kapat
...
Home / Uygulamalı Bilimler / Tarım Bilimi / Farklı Çözücülerle Hazırlanan Cuscutae Semen Ekstraktlarının Antioksidan ve Anti-İnflamatuvar Aktivitelerinin Karşılaştırılması
Tarım Bilimi

Farklı Çözücülerle Hazırlanan Cuscutae Semen Ekstraktlarının Antioksidan ve Anti-İnflamatuvar Aktivitelerinin Karşılaştırılması

Cuscutae Semen (CS), bu çalışmada su ve etanolün aynı bitkisel hammaddeden farklı kimyasal bileşenleri ne ölçüde çıkarabildiğini ve bunun antioksidan ile hücresel anti-inflamatuvar ölçümlere nasıl yansıdığını karşılaştırmak için kullanılan kurutulmuş tohum materyalidir.

28/10/2026  Veri Anla  200 görüntüleme
Farklı Çözücülerle Hazırlanan Cuscutae Semen Ekstraktlarının Antioksidan ve Anti-İnflamatuvar Aktivitelerinin Karşılaştırılması

Cuscutae Semen (CS), bu çalışmada su ve etanolün aynı bitkisel hammaddeden farklı kimyasal bileşenleri ne ölçüde çıkarabildiğini ve bunun antioksidan ile hücresel anti-inflamatuvar ölçümlere nasıl yansıdığını karşılaştırmak için kullanılan kurutulmuş tohum materyalidir. Araştırmacılar aynı materyalden su ekstraktı (CSW; Cuscutae Semen water extract) ve etanol ekstraktı (CSE; Cuscutae Semen ethanol extract) hazırlamış; toplam polifenol, toplam flavonoid, DPPH, ABTS ve FRAP ölçümlerini gerçekleştirmiştir. Ardından LPS ile inflamatuvar yanıt oluşturulan RAW 264.7 fare makrofaj hücrelerinde hücre canlılığı, nitrik oksit (NO), reaktif oksijen türleri (ROS), TNF-α ve IL-6 düzeyleri ile TLR4, MyD88, NF-κB, TNF-α, IL-6, iNOS ve COX-2 mRNA ekspresyonlarını incelemiştir.

Su ekstraksiyonu toplam kuru ekstrakt verimi açısından daha yüksek sonuç vermiştir: CSW için ekstraksiyon verimi %12.98, CSE için %4.45'tir. Buna karşılık etanol ekstraktı, toplam flavonoid içeriği ve FRAP indirgeme kapasitesinde su ekstraktından daha güçlüdür. Toplam flavonoid miktarı CSE'de 375.08 mg RE/g, CSW'de 158.31 mg RE/g olarak raporlanmıştır. DPPH radikal süpürme oranları CSW ve CSE için sırasıyla %84.66 ve %87.52; ABTS radikal süpürme oranları ise sırasıyla %99.41 ve %98.69'dur. FRAP aktivitesi CSE'de CSW'nin yaklaşık 2.8 katıdır. Çalışmada FRAP ile toplam polifenol arasında r=0.991, FRAP ile toplam flavonoid arasında r=0.994 düzeyinde pozitif korelasyon raporlanmıştır (P<0.01).

RAW 264.7 hücre modelinde 50, 100 ve 200 µg/mL CSW veya CSE uygulamalarında araştırmacılar incelenen konsantrasyonlarda belirgin hücre toksisitesi gözlemlememiştir. LPS'nin yükselttiği NO ve ROS üretimi her iki ekstrakt tarafından konsantrasyona bağlı biçimde azaltılmış; özellikle CSE'nin 200 µg/mL düzeyinde ROS sonucu LPS uygulanmayan kontrol grubuyla istatistiksel olarak aynı grupta yer almıştır. TNF-α salgısı her iki ekstraktla LPS grubuna göre düşmüş, IL-6 salgısı CSE uygulamasında LPS grubuna göre anlamlı biçimde azalmıştır.

RT-qPCR sonuçları önemli bir mekanizma sınırı göstermektedir. Ekstraktlar, LPS ile artan aşağı-akış inflamasyon ilişkili iNOS, COX-2, TNF-α ve IL-6 mRNA ekspresyonlarını azaltmıştır; buna karşılık TLR4, MyD88 ve NF-κB mRNA düzeylerinde anlamlı değişiklik raporlanmamıştır. Dolayısıyla çalışma, “NF-κB geninin ekspresyonu doğrudan baskılandı” sonucunu desteklememektedir. Ayrıca NF-κB'nin protein düzeyi, fosforilasyonu, nükleer translokasyonu veya DNA bağlama aktivitesi bu çalışma kapsamında doğrudan ölçülmemiştir.

Bu sonuçlar in vitro laboratuvar bulgularıdır. RAW 264.7 bir fare makrofaj hücre hattıdır; çalışma insanlarda emilim, metabolizma, biyoyararlanım, güvenli doz, hastalık tedavisi veya klinik etkinlik araştırmamıştır. Bu nedenle Cuscutae Semen ekstraktlarının insanlarda anti-inflamatuvar tedavi sağladığı veya belirli bir hastalığı önlediği sonucu bu çalışmadan çıkarılamaz.

Araştırmanın temel sorusu nedir?

Bitkisel ekstraksiyonda “hangi bitkinin kullanıldığı” kadar “hangi çözücünün kullanıldığı” da önemlidir. Bir hammaddedeki bütün bileşikler aynı polariteye ve aynı çözünürlüğe sahip değildir. Bu nedenle suyla çıkarılan toplam madde miktarı ile etanolle çıkarılan toplam madde miktarı farklı olabileceği gibi, iki ekstraktın kimyasal bileşimi ve biyolojik deneylerdeki davranışı da farklılaşabilir.

Bu araştırmanın temel problemi, Cuscutae Semen için su ve etanol ekstraksiyonlarının yalnız toplam ekstrakt miktarını değil; polifenol/flavonoid içeriğini, kimyasal antioksidan kapasiteyi ve LPS ile uyarılmış makrofajlardaki inflamasyon ilişkili yanıtları nasıl değiştirdiğini karşılaştırmaktır.

Cuscutae Semen nedir?

Kaynak çalışma materyali Cuscutae Semen (CS) adıyla tanımlar ve bunu Convolvulaceae familyasına ait yıllık parazitik bir bitkinin kurutulmuş olgun tohum materyali olarak açıklar. Kaynak giriş bölümünde Cuscuta cinsine ve Cuscuta chinensis üzerine yapılmış önceki çalışmalara atıf bulunmakla birlikte, bu deneyde kullanılan satın alınmış CS materyali için yöntem bölümünde bağımsız bir tür teşhisi, voucher specimen numarası veya DNA barkod doğrulaması verilmemiştir. Bu nedenle Verianla metni deney materyalini kaynakta kullanıldığı biçimiyle “Cuscutae Semen” olarak korur ve tür düzeyinde doğrulanmamış bir taksonomik kimliği kesinleştirmez.

Oksidatif stres ve inflamasyon neden birlikte ele alınmıştır?

Kaynağın teorik çerçevesinde oksidatif stres, reaktif oksijen türlerinin ve serbest radikallerin üretimi ile antioksidan savunma sistemi arasındaki dengenin bozulması olarak tanımlanır. Makrofajlar LPS gibi inflamatuvar uyaranlarla aktive edildiğinde ROS, nitrik oksit ve çeşitli inflamasyon ilişkili sinyal yolları devreye girebilir. Bu nedenle araştırmacılar önce ekstraktların kimyasal antioksidan özelliklerini, ardından aynı ekstraktların hücresel inflamasyon modelindeki ROS, NO, sitokin ve mRNA yanıtlarını değerlendirmiştir.

Daha Yüksek Ekstraksiyon Verimi Neden Daha Güçlü Antioksidan İçerik Anlamına Gelmez?

Ekstraksiyon verimi, başlangıç materyalinden çözücüye geçen toplam kuru madde miktarını; polifenol, flavonoid veya FRAP gibi ölçümler ise bu toplam kuru maddenin belirli kimyasal özelliklerini gösterir. Bu çalışmada su ekstraksiyonunun kuru madde verimi %12.98 ile etanolün %4.45'lik veriminden belirgin biçimde yüksek olmasına rağmen, etanol ekstraktı flavonoid içeriği ve FRAP kapasitesi açısından daha güçlüdür. Bu durum “daha fazla toplam ekstrakt” ile “daha fazla hedef antioksidan bileşen” kavramlarının aynı şey olmadığını göstermektedir.

Kaynak yazarları bu farkı çözücü polaritesiyle ilişkilendirir. Su yüksek polariteli bir çözücüdür; etanol ise suya göre daha düşük polariteye ve aynı zamanda hidrofilik/hidrofobik yapılarla farklı etkileşim yeteneğine sahiptir. Dolayısıyla iki çözücü aynı tohumu kullanmasına rağmen aynı moleküler bileşimde ekstrakt üretmek zorunda değildir.

Kaynak çalışmanın materyal ve yöntem bölümüne dayanarak Verianla için hazırlanmış ölçeksiz, bağımsız yöntem şemasıdır. Şema kaynak yayınevinin şekillerini kopyalamaz.

Numunenin hazırlanması

Araştırmada kullanılan Cuscutae Semen hammaddesi Ağustos 2024'te Chungju, Chungcheongbuk-do bölgesinde toplanmış materyalden ticari olarak temin edilmiştir. Numuneler üç kez distile suyla yıkanmış, 37°C'de 24 saat sıcak hava ile kurutulmuş ve öğütülmüştür.

Her ekstraksiyon için 20 g toz materyal 180 mL çözücü ile birleştirilmiştir. Su grubu için distile su, etanol grubu için etanol kullanılmış; her ikisi de üçgen balonda oda sıcaklığında 24 saat karıştırılarak ekstrakte edilmiştir. Ardından Whatman No.2 filtre kağıdı ile katılar uzaklaştırılmış, rotary evaporatörde konsantrasyon uygulanmış ve ekstraktlar dondurarak kurutulmuştur.

Toplam polifenol nasıl ölçüldü?

Toplam polifenol analizi Folin-Ciocalteu reaktifi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Seyreltilmiş ekstrakttan 160 µL ile 160 µL Folin-Ciocalteu reaktifi karıştırılmış ve oda sıcaklığında üç dakika reaksiyona bırakılmıştır. Daha sonra %10 sodium carbonate çözeltisinden 160 µL eklenmiş ve karışım karanlıkta bir saat bekletilmiştir. Absorbans Versamax mikroplaka okuyucuda 700 nm'de ölçülmüştür.

Yöntem bölümünde gallic acid standart eğrisinin kullanıldığı ve sonuçların mg gallic acid equivalents per gram, yani mg GAE/g olarak hesaplandığı açıkça belirtilmektedir. Bu birim, ekstraktın tam olarak o kadar gallic acid içerdiği anlamına gelmez; örneğin verdiği toplam Folin-Ciocalteu yanıtının gallic acid standardındaki eşdeğer karşılığını ifade eder.

Toplam flavonoid nasıl ölçüldü?

Toplam flavonoid ölçümünde 40 µL seyreltilmiş örneğe 16 µL %10 aluminum nitrate ve 16 µL 1 M potassium acetate eklenmiş, ardından 328 µL metanol ilave edilmiştir. Karışım karanlıkta 40 dakika reaksiyona bırakıldıktan sonra absorbans 415 nm'de ölçülmüştür. Standart olarak rutin kullanılmış ve sonuçlar mg rutin equivalents per gram (mg RE/g) olarak ifade edilmiştir.

Kaynağın sonuç paragrafı CSE için 375.08 mg RE/g, CSW için 158.31 mg RE/g toplam flavonoid değeri raporlar. Bu değerlerin oranı yaklaşık 2.37'dir ve yazarların “yaklaşık 2.4 kat” ifadesiyle uyumludur.

Kaynakta toplam polifenol birimiyle ilgili neden özel not gerekiyor?

Kaynak içinde bir yazım/raporlama tutarsızlığı bulunmaktadır. Materyal-yöntem bölümünde toplam polifenol sonuçlarının gallic acid standardına göre mg GAE/g olarak hesaplandığı belirtilir ve Şekil 1'in toplam polifenol y-ekseni de “mg GAE/g” olarak etiketlenmiştir. Buna karşılık sonuç paragrafında CSE için 340.28 ve CSW için 158.31 değeri yazılırken birim “mg RE/g” olarak verilmiştir. Aynı paragraf bu iki değeri yaklaşık 2.4 kat olarak tanımlasa da 340.28/158.31 oranı yaklaşık 2.15'tir. Verianla bu çelişkiyi sessizce düzeltmemektedir; toplam polifenolde etanol grubunun su grubundan anlamlı biçimde daha yüksek olduğu ana bulgusu güvenle korunabilir, fakat tartışmalı birim/sayı kombinasyonu kesinleştirilmiş yeni veri gibi sunulmamalıdır.

DPPH radikal süpürme testi neyi ölçüyor?

DPPH, kararlı bir serbest radikalin örnek tarafından elektron veya hidrojen almasıyla renk/absorbans değişimi göstermesine dayalı kimyasal bir antioksidan testidir. Çalışmada 100 µL seyreltilmiş örnek ile 100 µL 0.2 mM DPPH çözeltisi karıştırılmış, oda sıcaklığında 30 dakika reaksiyondan sonra 517 nm'de absorbans ölçülmüştür.

Kaynakta kullanılan hesap:

\(\text{DPPH süpürme (\%)} = \left(1-\frac{A_{\text{örnek}}}{A_{\text{kontrol}}}\right)\times100\)

Formül neyi hesaplar? DPPH radikaline ait absorbansın örnek varlığında kontrol grubuna göre ne kadar azaldığını yüzdesel olarak ifade eder.

Değişkenler: \(A_{\text{örnek}}\), örnek eklenen reaksiyonun absorbansı; \(A_{\text{kontrol}}\), kontrol reaksiyonunun absorbansıdır.

Matematiksel davranış: \(A_{\text{örnek}}\) küçüldükçe oran küçülür, \(1-\) oranı büyür ve hesaplanan süpürme yüzdesi artar.

Yorum: Aynı deney koşullarında yüksek süpürme yüzdesi daha güçlü DPPH radikal süpürme cevabı demektir. Bu değer insan vücudundaki antioksidan etkinin doğrudan yüzdesi değildir.

Kaynakta CSW için %84.66, CSE için %87.52 DPPH süpürme aktivitesi raporlanmıştır.

ABTS testi nasıl uygulandı?

ABTS ölçümünde 70 mM ABTS ve 24.5 mM potassium persulfate çözeltilerinden 500'er µL alınmış, 4 mL distile su eklenmiş ve radikal oluşumu için karışım karanlıkta 12-16 saat bekletilmiştir. Oluşan ABTS radikal çözeltisi %50 etanol ile 734 nm'deki absorbans 0.70±0.05 olacak şekilde seyreltilmiştir. Daha sonra 50 µL örnek ile 100 µL ABTS çözeltisi karıştırılmış ve absorbans 734 nm'de ölçülmüştür.

Kaynak aynı genel hesap yapısını kullanmıştır:

\(\text{ABTS süpürme (\%)} = \left(1-\frac{A_{\text{örnek}}}{A_{\text{kontrol}}}\right)\times100\)

CSW için %99.41, CSE için %98.69 ABTS radikal süpürme aktivitesi raporlanmıştır. Kaynak bu iki değerin de ascorbic acid pozitif kontrolüne yakın yüksek aktiviteler olduğunu belirtmektedir.

FRAP neyi ölçüyor?

Ferric Reducing Antioxidant Power (FRAP), örneğin ferric demiri Fe3+ formundan ferrous Fe2+ formuna indirgeme kapasitesini değerlendiren bir elektron transferi temelli antioksidan testidir. Kaynakta 300 mM acetate buffer (pH 3.6), 10 mM TPTZ ve 20 mM FeCl3·6H2O çözeltileri 10:1:1 oranında karıştırılmış ve 37°C'de 30 dakika tutulmuştur. Seyreltilmiş örnekten 50 µL, FRAP reaktifinden 150 µL kullanılmış; 37°C'de 30 dakikalık reaksiyonun ardından absorbans 593 nm'de ölçülmüştür.

Kaynak CSE'nin FRAP aktivitesinin CSW'nin yaklaşık 2.8 katı olduğunu ve CSE'nin ascorbic acid pozitif kontrolüne benzer düzeyde yüksek indirgeme kapasitesi gösterdiğini raporlamaktadır. Şekilde mutlak FRAP sütunları bulunmakla birlikte, makale metninde CSE ve CSW için kesin sayısal FRAP değerleri ayrı olarak yazılmadığından Verianla grafik üzerinden yaklaşık değerleri sahte hassasiyetle kesinleştirmemektedir.

Antioksidan bileşenler ile FRAP arasında nasıl bir ilişki bulundu?

Pearson korelasyon analizinde FRAP aktivitesi ile toplam polifenol arasında r=0.991, P<0.01; FRAP ile toplam flavonoid arasında r=0.994, P<0.01 bulunmuştur. r değerinin +1'e çok yakın olması, bu deney grubundaki ölçümlerin güçlü pozitif birlikte değişim gösterdiğini ifade eder.

Ancak korelasyon nedensellik değildir. İki ekstrakt grubunda polifenol/flavonoid ölçümleri ile FRAP'ın birlikte yükselmesi, “ölçülen FRAP artışına yalnız şu tek molekül neden olmuştur” sonucunu kanıtlamaz. Ekstraktlar çok sayıda bileşiğin karışımıdır ve çalışma tek tek bileşiklerin bağımsız katkısını ayırmamıştır.

RAW 264.7 ve LPS Modeli Bu Çalışmada Neden Kullanıldı?

RAW 264.7, fare kökenli bir makrofaj hücre hattıdır; LPS ise Gram-negatif bakterilerin dış membranında bulunan ve makrofajlarda güçlü inflamatuvar yanıt oluşturabilen bir lipopolisakkarittir. Araştırmacılar bu modeli Cuscutae Semen ekstraktlarının inflamasyonla ilişkili NO, ROS, TNF-α, IL-6 ve çeşitli mRNA hedefleri üzerindeki etkisini kontrollü bir hücre kültürü ortamında incelemek için kullanmıştır. Model, mekanizma araştırması için yararlıdır fakat insanlarda klinik inflamasyonu birebir temsil etmez.

RAW 264.7 hücrelerinin kültür koşulları

RAW 264.7 hücreleri Korean Cell Line Bank'tan temin edilmiştir. Hücreler Dulbecco's Modified Eagle's Medium içinde %10 fetal bovine serum ve %1 penicillin-streptomycin eklenmiş ortamda, %5 CO2 ve 37°C koşullarında yetiştirilmiştir.

MTT testi hücre canlılığını nasıl değerlendirdi?

Hücreler 96 kuyucuklu plakalara kuyu başına 5×104 hücre olacak biçimde ekilmiş ve 12-24 saat tutunmaya bırakılmıştır. İnflamasyon grubunda 1 µg/mL LPS bir saat uygulanmış; ardından CSW veya CSE 50, 100 veya 200 µg/mL konsantrasyonlarında 24 saat eklenmiştir. Daha sonra her kuyuya 50 µL MTT reaktifi eklenerek 37°C'de dört saat reaksiyon yapılmış, oluşan formazan kristalleri 200 µL DMSO ile çözülmüş ve absorbans 540 nm'de okunmuştur.

Kaynakta kullanılan hücre canlılığı hesabı:

\(\text{Hücre canlılığı (\%)}=\frac{A_{\text{örnek grubu}}}{A_{\text{normal grup}}}\times100\)

Formül neyi ölçer? Örnek grubunun MTT absorbansını LPS uygulanmayan normal grubun absorbansına oranlayarak metabolik MTT indirgeme sinyalini yüzde olarak ifade eder.

Normal grup neden %100 kabul edilir? Payda olarak kullanılan normal grubun sinyali referans alınır; bu nedenle normal grup matematiksel olarak %100'e ölçeklenir.

Yorum sınırı: MTT sinyali hücrelerin metabolik indirgeme kapasitesine dayalı bir canlılık göstergesidir. Çalışmada 50-200 µg/mL konsantrasyonlarda belirgin toksisite görülmemesi, yalnız incelenen hücre hattı, maruziyet süresi ve deney koşulları için geçerlidir.

Kaynak ayrıca LPS uygulanmayan hücrelerde CSW ve CSE uygulamasında hücre canlılığının %98'in üzerinde kaldığını belirtmektedir; bu sonuç “data not shown” olarak raporlandığı için ilgili ham grafik kaynakta sunulmamıştır.

Nitrik oksit nasıl ölçüldü?

NO üretimini değerlendirmek için hücreler 5×104 cells/well yoğunluğunda ekilmiş, 1 µg/mL LPS ile bir saat uyarılmış ve ardından 50, 100 veya 200 µg/mL CSW/CSE ile 24 saat işleme alınmıştır. Kültür sıvısından 100 µL alınarak eşit hacimde, yani 100 µL Griess reaktifi ile karıştırılmış; karanlıkta oda sıcaklığında 10 dakika sonra absorbans 550 nm'de ölçülmüştür. Nitrite miktarı sodium nitrite standart eğrisinden hesaplanmıştır.

LPS, kontrol grubuna göre NO üretimini belirgin biçimde artırmıştır. Her iki ekstrakt NO üretimini konsantrasyona bağlı olarak azaltmıştır. 50 ve 100 µg/mL konsantrasyonlarında CSE'nin NO azaltıcı etkisi CSW'den daha güçlüdür; 200 µg/mL'de ise iki çözücü ekstraktı arasında kaynakta anlamlı fark olmadığı belirtilmektedir.

ROS nasıl ölçüldü?

Hücre içi reaktif oksijen türleri 2′,7′-dichlorofluorescein diacetate (DCF-DA) yöntemiyle değerlendirilmiştir. Hücreler 12 kuyucuklu plakaya 5×105 cells/well yoğunluğunda ekilmiş; 1 µg/mL LPS ile birlikte 50, 100 veya 200 µg/mL ekstrakt uygulanarak 24 saat inkübe edilmiştir. Hücreler PBS ile iki kez yıkandıktan sonra 10 µM DCF-DA ile 37°C'de karanlıkta 30 dakika reaksiyona alınmıştır.

EVOS M5000 floresans mikroskobunda 200× büyütmede görüntüler alınmış, floresans Gemini EM mikroplaka okuyucuda 485 nm uyarma ve 535 nm emisyon dalga boylarında nicel olarak değerlendirilmiştir. Kaynak Şekil 4'te yeşil floresans ROS sinyalini temsil eder.

LPS grubu kontrol grubuna göre güçlü ROS artışı göstermiştir. CSW ve CSE, ROS üretimini konsantrasyona bağlı biçimde azaltmıştır. Özellikle 200 µg/mL CSE grubunun istatistiksel harfi LPS uygulanmayan kontrol grubuyla aynıdır; kaynak yazarları bunu CSE'nin yüksek konsantrasyonda güçlü ROS baskılayıcı yanıtı olarak yorumlamıştır.

Gerçek floresans mikroskopi görüntüsü neden burada yeniden oluşturulmadı?

Kaynak Şekil 4'teki yeşil DCF-DA görüntüleri gerçek hücre kültürü gözlemleridir. Böyle bir mikroskopi görüntüsünün yapay olarak benzerini üretmek deneysel kanıtı yeniden üretmek anlamına gelmez. Bu nedenle Verianla kaynak mikroskopisini taklit etmez; deneysel mesajı, konsantrasyon düzenini ve kaynakta raporlanan istatistiksel sonucu metinle açıklar.

TNF-α ve IL-6 nasıl ölçüldü?

TNF-α ve IL-6 ölçümü için hücreler 6 kuyucuklu plakaya kuyu başına 1×106 hücre olarak ekilmiş ve 12-24 saat inkübe edilmiştir. 1 µg/mL LPS bir saat uygulandıktan sonra her ekstrakt 200 µg/mL olarak eklenmiş ve hücreler 24 saat daha tutulmuştur. Kültür üst sıvısındaki TNF-α ve IL-6, mouse DuoSet ELISA kitleriyle ölçülmüştür.

ELISA sürecinde capture antibody plakaya bağlanmış, PBS-T ile yıkama ve %1 bovine serum albumin ile blocking yapılmış; örnek, detection antibody ve streptavidin-horseradish peroxidase aşamalarının ardından substrate çözeltisi uygulanmıştır. Reaksiyon 2 N H2SO4 ile durdurulmuş; 450 ve 540 nm absorbanslarından standart eğri yardımıyla sitokin konsantrasyonu hesaplanmıştır.

TNF-α düzeyi hem CSW hem CSE uygulamasında LPS grubuna göre anlamlı biçimde daha düşüktür. IL-6 ise CSE grubunda LPS grubuna göre anlamlı olarak azalmıştır. Kaynak şeklin istatistiksel harfleri dikkate alındığında doğrudan CSW-CSE farkı her parametre için ayrıca varsayılmamalıdır.

2-ΔΔCt Yöntemi Gen Ekspresyonunu Nasıl Karşılaştırır?

2-ΔΔCt yöntemi, RT-qPCR'de hedef genin mRNA düzeyini bir referans gene göre normalize edip deney grubunu bir kalibratör/kontrol grubuyla karşılaştırarak göreli ekspresyon değişimini hesaplar. Bu çalışmada iç referans gen olarak GAPDH kullanılmış ve TLR4, MyD88, NF-κB, IL-6, TNF-α, COX-2 ve iNOS mRNA düzeyleri değerlendirilmiştir. Kaynak yalnız nihai 2-ΔΔCt yöntemini açıkça belirtir; aşağıdaki ΔCt ve ΔΔCt eşitlikleri bu standart yöntemin matematiksel açılımıdır, yeni bir çalışma sonucu değildir.

1. Normalizasyon:

\(\Delta Ct = Ct_{\text{hedef gen}} - Ct_{\text{GAPDH}}\)

2. Kontrole göre fark:

\(\Delta\Delta Ct = \Delta Ct_{\text{örnek}} - \Delta Ct_{\text{kalibratör}}\)

3. Göreli ekspresyon:

\(\text{Göreli ekspresyon} = 2^{-\Delta\Delta Ct}\)

Ct nedir? Cycle threshold, floresans sinyalinin belirlenen eşiği geçtiği PCR döngüsünü ifade eder. Başlangıçtaki hedef nükleik asit miktarı daha yüksek olduğunda eşik daha erken aşılır ve Ct değeri genellikle daha düşük olur.

Neden önce GAPDH çıkarılıyor? Hedef genin Ct değeri tek başına hücre sayısı, RNA miktarı veya cDNA girdisindeki farklılıkları taşıyabilir. GAPDH referans genine göre ΔCt almak, hedef sinyali örneğin iç referansına normalize etmeyi amaçlar.

ΔΔCt neden gerekir? Normalize edilmiş örneğin ΔCt değeri, kalibratör grubun ΔCt değeriyle karşılaştırılır. Böylece yalnız hedef/reference dengesi değil, bu dengenin kontrol grubuna göre ne kadar değiştiği hesaplanır.

2-ΔΔCt nasıl yorumlanır? Kalibratöre göre değer 1 civarındaysa göreli ekspresyon değişmemiş kabul edilir; 1'in üzerindeki değer göreli artışı, 1'in altındaki değer göreli azalmayı temsil eder. Örneğin 0.5 teorik olarak kalibratörün yaklaşık yarısı düzeyinde göreli ekspresyona karşılık gelir. Bu örnek matematiksel yorumdur; çalışmanın belirli bir genine ait yeni ölçüm değildir.

Varsayım nedir? Klasik 2-ΔΔCt yorumunda hedef ve referans amplifikasyonlarının uygun ve birbirine yeterince yakın PCR verimlerine sahip olması önemlidir. Kaynak PDF kullanılan primerleri ve sıcaklıkları vermektedir ancak ayrı bir PCR amplification efficiency validasyonu raporlamamaktadır; bu nedenle Verianla böyle bir validasyon yapılmış gibi davranmaz.

RT-qPCR deney düzeni

Hücreler 6 kuyucuklu plakaya kuyu başına 1×106 hücre olarak ekilmiş ve 12-24 saat inkübe edilmiştir. Ardından 1 µg/mL LPS bir saat uygulanmış, CSW veya CSE 200 µg/mL konsantrasyonda eklenmiş ve 24 saat daha inkübe edilmiştir. Total RNA TRIzol ile ekstrakte edilmiş, NanoDrop 2000 ile nicel olarak değerlendirilmiş, SuperiorScript III cDNA synthesis kit ile cDNA hazırlanmış ve SYBR Green PCR kit kullanılarak mRNA analizi yapılmıştır.

GenForward primer (5′→3′)Reverse primer (5′→3′)Sıcaklık (°C)
GAPDHAAGGTCATCCCAGAGCTGAACTGCTTCACCACCTTCTTGA59.5
TLR4CGCTGCCACCAGTTACAGATTCTGATCCATGCATTGGTAGGT59.0
MyD88CTCGCAGTTTGTTGGATGCGTCACGGTCTAACAAGGCCAG58.5
NF-κBGAAGTGAGAGAGTGAGCGAGAGAGCGGGTGGCGAAACCTCCTC61.0
IL-6AGTCCTTCCTACCCCAATTTCCTGGTCTTGGTCCTTAGCCAC59.5
TNF-αAAAGACACCATGAGCACAGAAAGCGCCACAAGCAGGAATGAGAAGAG62.0
COX-2AGCCCATTGAACCTGGACTGACCCAATCAGCGTTTCTCGT59.0
iNOSAGAACGGAGAACGGAGAACGGAAGAGAAACTTCCAGGGGCA58.9

TLR4-MyD88-NF-κB ekseni nasıl yorumlanmalıdır?

Kaynağın biyolojik çerçevesinde LPS, TLR4 ile ilişkili doğal bağışıklık sinyallemesini başlatabilir; MyD88 bir adaptör protein olarak aşağı-akış sinyal iletiminde rol oynar ve NF-κB inflamasyon ilişkili genlerin transkripsiyonunu düzenleyen merkezi faktörlerden biridir. iNOS, COX-2, TNF-α ve IL-6 ise bu inflamatuvar yanıtın aşağı-akışındaki önemli hedefler/mediyatörlerdir.

Kaynak çalışmanın yolak açıklaması ve Kaynak Şekil 6'daki RT-qPCR bulgularından Verianla için hazırlanmış ölçeksiz şema. Oklar kaynakta verilen biyolojik yolak çerçevesini temsil eder; ölçülen değişkenler mRNA düzeyleridir. Şema NF-κB protein aktivitesinin doğrudan ölçüldüğü anlamına gelmez.

RT-qPCR'de hangi sonuçlar bulundu?

LPS grubu, kontrol grubuna göre iNOS, COX-2, TNF-α ve IL-6 mRNA ekspresyonlarında anlamlı artış göstermiştir. CSW ve CSE uygulamaları bu aşağı-akış hedeflerin ekspresyonlarını azaltmıştır. Buna karşılık TLR4, MyD88 ve NF-κB mRNA ekspresyonlarında ekstrakt uygulamalarına bağlı anlamlı değişiklik görülmemiştir.

Bu sonuç önemli bir ayrım gerektirir: NF-κB mRNA düzeyinin değişmemesi, NF-κB sinyal aktivitesinin hiçbir şekilde değişmediğini kanıtlamaz; ancak bu çalışma NF-κB aktivitesinin protein/fosforilasyon/nükleer translokasyon düzeyini doğrudan ölçmediği için “NF-κB aktivasyonu kesin olarak inhibe edildi” ifadesi de ölçümün doğrudan kanıt sınırını aşar. Kaynağın doğrudan gösterdiği sonuç, aşağı-akış inflamasyon ilişkili genlerin mRNA düzeylerinin azalmasıdır.

Şekil 6 ile çalışmanın yazılı özeti arasındaki istatistiksel tutarsızlık

Kaynağın özet bölümünde CSE'nin CSW'ye göre IL-6 ve COX-2 gen ekspresyonunu anlamlı olarak daha fazla azalttığı ifade edilmektedir. Ancak Şekil 6 açıklamasına göre ortak harf taşımayan gruplar P<0.05 düzeyinde farklı kabul edilir. Şekilde IL-6 için CSW “bc”, CSE “ab”; COX-2 için de CSW “bc”, CSE “ab” olarak gösterilmektedir. Her iki karşılaştırmada gruplar ortak “b” harfini taşımaktadır. Bu nedenle şeklin kendi istatistiksel kodlaması doğrudan CSW-CSE farkının anlamlı olduğunu açıkça desteklememektedir. Verianla bu çelişkiyi çözülmüş gibi göstermemekte ve doğrudan solventler-arası anlamlılık iddiasını kesinleştirmemektedir.

Pearson korelasyon sonuçları ne gösterdi?

ROS ile NO arasında r=0.974, P<0.01 düzeyinde güçlü pozitif korelasyon raporlanmıştır. ROS ile IL-6 arasında r=0.716, P<0.01, ROS ile TNF-α arasında r=0.796, P<0.01 pozitif korelasyon bildirilmiştir. Bu sonuçlar aynı deney koşullarında daha yüksek oksidatif stres göstergelerinin daha yüksek inflamasyon ilişkili göstergelerle birlikte değiştiğini göstermektedir.

Yine de Pearson korelasyonu değişkenlerin birlikte hareketini ölçer; birinin diğerine doğrudan neden olduğunu tek başına kanıtlamaz. Örneğin r=0.974 değeri “ROS, NO'nun %97.4'üne neden olur” anlamına gelmez.

Bu Sonuçlar İnsanlarda Anti-İnflamatuvar Tedavi Etkisini Kanıtlıyor mu?

Hayır. Araştırma insan katılımcılarla yapılmamış, oral kullanım, farmakokinetik, biyoyararlanım, toksikoloji veya klinik sonlanım değerlendirmemiştir. Deneysel sistem RAW 264.7 fare makrofaj hücreleri ve LPS ile oluşturulmuş kontrollü bir in vitro inflamasyon modelidir. Dolayısıyla çalışmanın desteklediği sonuç, belirli CSW ve CSE hazırlama koşullarında elde edilen ekstraktların bu hücre modelinde bazı oksidatif ve inflamasyon ilişkili göstergeleri azaltabilmesidir; insan hastalıklarının önlenmesi veya tedavisi ayrıca klinik araştırma gerektirir.

Çalışmanın desteklediği sonuçlar

  • Su ve etanol aynı Cuscutae Semen materyalinden farklı özellikte ekstraktlar üretmiştir.
  • Su ekstraksiyonunun toplam kuru ekstrakt verimi (%12.98), etanol ekstraksiyonundan (%4.45) yüksektir.
  • CSE'nin toplam flavonoid içeriği CSW'den yüksektir.
  • Her iki ekstrakt yüksek DPPH ve ABTS radikal süpürme değerleri göstermiştir.
  • CSE'nin FRAP kapasitesi CSW'nin yaklaşık 2.8 katıdır.
  • FRAP ile toplam polifenol ve toplam flavonoid ölçümleri arasında güçlü pozitif korelasyonlar raporlanmıştır.
  • 50-200 µg/mL aralığında incelenen hücre deneylerinde belirgin sitotoksisite görülmemiştir.
  • CSW ve CSE, LPS ile artan NO ve ROS üretimini konsantrasyona bağlı biçimde azaltmıştır.
  • Her iki ekstrakt TNF-α salgısını LPS grubuna göre azaltmıştır.
  • Ekstraktlar iNOS, COX-2, TNF-α ve IL-6 gibi aşağı-akış inflamasyon ilişkili genlerin mRNA ekspresyonunu azaltmıştır.
  • TLR4, MyD88 ve NF-κB mRNA ekspresyonunda anlamlı değişiklik gözlenmemiştir.

Çalışmanın desteklemediği sonuçlar

  • Cuscutae Semen ekstraktının insanlarda inflamatuvar hastalıkları tedavi ettiği gösterilmemiştir.
  • 200 µg/mL hücre kültürü konsantrasyonu insan için kullanım dozu değildir.
  • Çalışma uzun dönem güvenlik veya toksikoloji araştırması değildir.
  • NF-κB protein fosforilasyonu veya nükleer translokasyonu ölçülmemiştir.
  • Ekstraktın hangi tek bileşiğinin gözlenen hücresel etkiden sorumlu olduğu belirlenmemiştir.
  • Korelasyon sonuçları nedensellik kanıtı değildir.
  • Kaynakta kullanılan materyalin tür düzeyinde voucher/DNA doğrulaması raporlanmadığından deney materyali için kaynak dışı taksonomik kesinlik oluşturulmamalıdır.

Çalışmanın Yöntemi ve Bulguları

Deneysel materyal ve ekstraksiyon özeti

HammaddeCuscutae Semen (CS)
Materyal kaynağıAğustos 2024'te Chungju bölgesinde toplanmış ticari materyal
YıkamaDistile su ile 3 kez
Kurutma37°C, 24 saat
Numune miktarı20 g toz materyal
Çözücü hacmi180 mL
EkstraksiyonOda sıcaklığında 24 saat karıştırmalı ekstraksiyon
Su ekstraktıCSW
Etanol ekstraktıCSE
FiltrasyonWhatman No.2
Son işlemRotary evaporatör ile konsantrasyon + dondurarak kurutma
CSW ekstraksiyon verimi%12.98
CSE ekstraksiyon verimi%4.45

Kimyasal antioksidan ölçümlerinin karşılaştırması

ÖlçümCSWCSEKaynak-destekli yorum
Toplam flavonoid158.31 mg RE/g375.08 mg RE/gCSE yaklaşık 2.4 kat daha yüksek
DPPH radikal süpürme%84.66%87.52Her iki ekstrakt yüksek aktivite gösterdi
ABTS radikal süpürme%99.41%98.69Her iki ekstrakt ascorbic acid kontrolüne yakın düzeyde
FRAPReferansCSW'nin yaklaşık 2.8 katıCSE daha yüksek; ascorbic acid pozitif kontrolüne benzer grup
Toplam polifenolCSE daha yüksek; kaynak metninde sayı/birim ve kat oranı açısından iç tutarsızlık bulunduğu için tartışmalı kombinasyon kesinleştirilmediYöntem ve Şekil 1 birimi mg GAE/g'dir

Hücre deneylerinin doz ve süreleri

AnalizHücre yoğunluğuLPSEkstraktTemel ölçüm
MTT canlılık5×104 cells/well, 96-well1 µg/mL, 1 saat50, 100, 200 µg/mL; 24 saat540 nm
Nitrik oksit5×104 cells/well, 96-well1 µg/mL, 1 saat50, 100, 200 µg/mL; 24 saatGriess, 550 nm
ROS5×105 cells/well, 12-well1 µg/mL50, 100, 200 µg/mL; 24 saatDCF-DA; Ex 485 / Em 535 nm
TNF-α ve IL-61×106 cells/well, 6-well1 µg/mL, 1 saat200 µg/mL; 24 saatELISA
RT-qPCR1×106 cells/well, 6-well1 µg/mL, 1 saat200 µg/mL; 24 saat2-ΔΔCt, GAPDH normalizasyonu

Hücresel bulguların kaynak-sadık özeti

GöstergeLPS etkisiCSW/CSE etkisiÖnemli sınır
Hücre canlılığıModel koşulunun parçası50-200 µg/mL'de belirgin toksisite gözlenmediYalnız RAW 264.7 ve incelenen süre/doz aralığı
NOArttıKonsantrasyona bağlı azaldı; 50 ve 100 µg/mL'de CSE daha etkili200 µg/mL'de CSW-CSE farkı raporlanmadı
ROSArttıKonsantrasyona bağlı azaldıCSE 200 µg/mL grubu kontrol ile aynı istatistik grubunda
TNF-α proteinArttıCSW ve CSE ile LPS grubuna göre azaldıDoğrudan iki ekstrakt arasında üstünlük iddiası yapılmamalı
IL-6 proteinArttıCSE ile LPS grubuna göre azaldıGrafik harfleri dikkate alınarak solventler arası fark dikkatle yorumlanmalı
TLR4 mRNAKaynak grafiğinde karşılaştırıldıEkstraktla anlamlı değişiklik yokmRNA ölçümüdür
MyD88 mRNAKaynak grafiğinde karşılaştırıldıEkstraktla anlamlı değişiklik yokmRNA ölçümüdür
NF-κB mRNAKaynak grafiğinde karşılaştırıldıEkstraktla anlamlı değişiklik yokNF-κB protein aktivasyonu ölçülmedi
iNOS mRNALPS ile arttıCSW ve CSE ile belirgin azalmaAşağı-akış gen ekspresyonu
COX-2 mRNALPS ile arttıCSW ve CSE ile azalmaCSW-CSE doğrudan anlamlılık iddiasında kaynak içi tutarsızlık var
TNF-α mRNALPS ile arttıCSW ve CSE ile azalmaHer iki ekstrakt aynı harf grubunda
IL-6 mRNALPS ile arttıCSW ve CSE ile azalmaCSW-CSE doğrudan anlamlılık iddiasında kaynak içi tutarsızlık var

İstatistiksel analiz

Bütün deneyler aynı koşullarda üç kez tekrar edilmiş ve veriler ortalama±standart hata (mean±SE, n=3) olarak sunulmuştur. İstatistiksel analiz SPSS version 27.0 ile gerçekleştirilmiş ve anlamlılık sınırı P<0.05 olarak belirlenmiştir.

İki grup arasındaki karşılaştırmalarda Student's t-test kullanılmıştır. Çoklu grup karşılaştırmalarında Tukey post-hoc yöntemi kullanıldığı belirtilmiştir. Kaynak yöntem metni Tukey testinden önce kullanılan omnibus testin adını ayrıca belirtmemektedir; bu nedenle Verianla otomatik olarak “ANOVA uygulandı” ifadesi eklememektedir.

Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson correlation coefficient ile değerlendirilmiştir. Kaynak ayrıca bazı korelasyon sonuçları için P<0.01 verir. Korelasyon katsayısının +1'e yaklaşması güçlü pozitif birlikte değişime, -1'e yaklaşması güçlü negatif birlikte değişime, 0'a yaklaşması ise zayıf doğrusal ilişkiye işaret eder; ancak hiçbir r değeri tek başına nedensellik kanıtlamaz.

Çalışmanın güçlü yönleri

Çalışmanın önemli bir güçlü yönü, çözücü etkisini yalnız tek bir kimyasal antioksidan testle değerlendirmemesi; toplam polifenol, toplam flavonoid, DPPH, ABTS ve FRAP sonuçlarını hücre temelli NO, ROS, sitokin ve mRNA analizleriyle birleştirmesidir. Böylece çözücü seçiminin hem ekstrakt kompozisyonuyla ilişkili kimyasal çıktılara hem de LPS ile uyarılmış makrofaj modelindeki biyolojik yanıtlara nasıl yansıdığı aynı çalışma içinde incelenmiştir.

İkinci güçlü yön, hücrede gözlenen anti-inflamatuvar sonuçların yalnız NO veya ROS düzeyine bırakılmaması; TNF-α, IL-6 ve çeşitli inflamasyon ilişkili genlerin de ölçülmesidir. Bu çok katmanlı yapı, tek bir assay sonucuna dayalı yorum riskini azaltır.

Temel sınırlılıklar

Birinci ve en önemli sınırlılık, çalışmanın in vitro fare makrofaj hücre modeli olmasıdır. Sonuçlar insan tedavisine doğrudan aktarılamaz.

İkinci sınırlılık, Cuscutae Semen materyalinin kaynak ve toplama bölgesi verilmesine rağmen yöntem bölümünde tür düzeyinde doğrulama/voucher specimen bilgisinin raporlanmamasıdır.

Üçüncü sınırlılık, ekstraktların toplam polifenol ve toplam flavonoid içerikleri ölçülmüş olsa da deneyde etkiden sorumlu bireysel kimyasal bileşikler nicel olarak ayrıştırılmamıştır. Kaynak geçmiş literatürde chlorogenic acids, hyperoside, quercetin ve kaempferol gibi bileşenlerden söz eder; ancak bu çalışma bunların her birini kendi ekstraktında HPLC/LC-MS ile nicel olarak ölçmemiştir.

Dördüncü sınırlılık, NF-κB mekanizmasının doğrudan protein aktivasyon basamaklarıyla doğrulanmamış olmasıdır. TLR4, MyD88 ve NF-κB mRNA'sında anlamlı değişiklik görülmezken aşağı-akış genlerinde azalma vardır. NF-κB fosforilasyonu, IκB degradasyonu, p65 nükleer translokasyonu veya DNA bağlanması ölçülmemiştir.

Beşinci sınırlılık, her deney için n=3 raporlanmasına rağmen bu tekrarların bağımsız biyolojik ekstraksiyon partileri mi yoksa aynı materyal üzerindeki teknik/deneysel tekrarlar mı olduğu ayrıntılı şekilde açıklanmamıştır.

Altıncı sınırlılık, kaynak Şekil 1 ile sonuç metninde toplam polifenolün birimi ve sayısal anlatımında iç tutarsızlık bulunmasıdır.

Yedinci sınırlılık, kaynak özetindeki IL-6 ve COX-2 için doğrudan CSE-CSW anlamlılık iddiası ile Şekil 6'nın istatistiksel harfleri arasında uyumsuzluk bulunmasıdır.

Sonuç nasıl doğru yorumlanmalıdır?

Çalışma, çözücü seçiminin Cuscutae Semen ekstraktının bileşimini ve deneysel performansını önemli ölçüde değiştirebildiğini göstermektedir. Su ekstraksiyonu daha yüksek toplam ekstrakt verimi sağlarken, etanol ekstraksiyonu hedeflenen antioksidan bileşenler ve özellikle FRAP açısından daha avantajlı görünmektedir. Hücre modelinde her iki ekstrakt da LPS ile yükseltilen çeşitli oksidatif ve inflamatuvar göstergeleri düşürmüş, CSE bazı ölçümlerde daha güçlü yanıt göstermiştir.

Bununla birlikte “etanol ekstraktı insanlarda daha iyi anti-inflamatuvar ilaçtır” sonucu bu verilerden çıkarılamaz. Çalışmanın doğru bilimsel sonucu, etanol ekstraktının incelenen laboratuvar koşullarında fonksiyonel materyal araştırmaları için daha güçlü bir aday profil sergilediğidir. İnsan kullanımı için güvenlik, bileşik standardizasyonu, biyoyararlanım, doz-cevap ilişkileri, farmakokinetik ve klinik doğrulama ayrı araştırmalar gerektirir.

Kaynak ve Yöntem Notu

Özgün başlık: Comparison of Antioxidant and Anti-Inflammatory Activities of Cuscutae Semen Extracts with Different Solvents.

Korece başlık: 용매를 달리한 토사자 추출물의 항산화 및 항염증 활성 비교.

Yayın türü: Kaynak PDF'de “Research Note / 연구노트” olarak işaretlenmiş deneysel araştırma.

Yazarlar ve sıra: Seo-Yeon Yoon, Yu-Jin Heo, Mi-Kyung Lee, Hae-In Lee.

Eş katkı: Kaynak PDF'de eş katkı işareti veya eş birinci yazar bildirimi görülmemektedir.

Sorumlu yazar: Hae-In Lee.

Kurum: Department of Food and Nutrition, Sunchon National University, Republic of Korea.

Dergi: Journal of the Korean Society of Food Science and Nutrition.

Yayın kurumu: The Korean Society of Food Science and Nutrition.

Cilt / sayı / sayfalar: 55(1), 65-73.

Yayın yılı ve sayı tarihi: 2026; bibliyografik kayıtta 30 Ocak 2026.

DOI: 10.3746/jkfn.2026.55.1.65.

Resmî DOI bağlantısı: https://doi.org/10.3746/jkfn.2026.55.1.65

Makale işlem tarihleri: 16 Ekim 2025'te alındı; 17 Kasım 2025'te revize edildi; 17 Kasım 2025'te kabul edildi.

Kaynak türü ve hakemlik notu: Çalışma akademik dergide yayımlanmış Research Note'tur ve KCI kayıtlarında dergi makalesi olarak indekslenmektedir. PDF'nin kendisinde ayrıca “peer-reviewed” ibaresi yazılmadığından bu ifade kaynakta olmayan ayrıntıyla genişletilmemiştir.

Lisans: Kaynak PDF, çalışmayı Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 (CC BY-NC 4.0) kapsamında açık erişim olarak tanımlar.

Finansman: İncelenen PDF metninde ayrı bir finansman bildirimi tespit edilmemiştir; finansman kaynağı varsayılmamıştır.

Veri erişilebilirliği: PDF'de ayrı bir Data Availability bildirimi tespit edilmemiştir. Ham hücre ölçümleri, RT-qPCR Ct değerleri veya ham grafik verilerinin kamuya açık olduğu varsayılmamıştır.

Çıkar çatışması: İncelenen PDF'de ayrı bir çıkar çatışması bildirimi tespit edilmemiştir; bu durum “çıkar çatışması yoktur” şeklinde genişletilmemiştir.

Yazar katkıları: PDF'de ayrı bir CRediT/yazar katkı beyanı görülmemektedir.

Önemli kaynak-içi tutarsızlık 1: Toplam polifenol yöntemi ve Şekil 1 y-ekseni mg GAE/g kullanırken sonuç paragrafı 340.28 ve 158.31 değerlerini mg RE/g olarak yazar; ayrıca bu sayıların oranı metindeki “yaklaşık 2.4 kat” ifadesiyle tam uyuşmaz. Bu nedenle Verianla birimi veya değeri sessizce yeniden yazmamıştır.

Önemli kaynak-içi tutarsızlık 2: Kaynak özeti CSE'nin CSW'ye göre IL-6 ve COX-2 mRNA'sını anlamlı biçimde daha fazla azalttığını belirtirken Şekil 6'daki istatistiksel harflerde CSW “bc”, CSE “ab” gruplarındadır. Şekil açıklamasının “ortak harfi olmayan gruplar anlamlı farklıdır” kuralına göre doğrudan CSE-CSW farkı bu şekilden kesinleştirilememektedir.

Temel yöntemsel sınır: Çalışma kimyasal antioksidan testleri ve LPS ile uyarılmış RAW 264.7 fare makrofaj hücreleri üzerinde yapılan in vitro deneylerden oluşur; insanlarda klinik etkinlik, güvenlik veya doz araştırması değildir.


Paylaş:

Yorumlar incelendikten sonra yayımlanır. Gönderdiğiniz yorum onay sürecine alınır ve uygun bulunduğunda görünür hâle gelir.

Bir yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır. Gerekli alanlar * ile işaretlenmiştir